meyankoku.gen.tr https://www.meyankoku.gen.tr Meyan Kökü, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, meyankoku.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sun, 26 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Meyan Kökü Şekeri https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-sekeri.html Sat, 24 Nov 2018 12:50:29 +0000 Meyan Kökü Şekeri, meyan içeren tüm ürünlerin hammaddesi, bitkinin kök kısmıdır. Kazılmak sureti ile çıkarılan meyan kökleri önce yıkanır, soyulur, kurutulduktan sonra kesilerek parçalara ayrılır ve suda kay Meyan Kökü Şekeri, meyan içeren tüm ürünlerin hammaddesi, bitkinin kök kısmıdır. Kazılmak sureti ile çıkarılan meyan kökleri önce yıkanır, soyulur, kurutulduktan sonra kesilerek parçalara ayrılır ve suda kaynatılır. Bu işlem sonucunda siyah ve yapışkan halde ağda kıvamında bir madde elde edilir. Elde edilen madde sıcak halde iken bloklara dökülür. Adete kaya gibi sert hale gelen bu bloklar işlenmek üzere bekletilir. Meyan kökü blokları küçük parçalara bölünür işlenmek için kullanılmak istendiğinde sıcak suya koyunca çözülebilme özelliğine sahiptir. Ürüne çeşitli aroma vericiler ve jelatin, tuz, nişasta gibi maddeler eklenerek işlenmektedir. Aslında meyan kökü en çok piyasada görmüş olduğumuz çocuklara yönelik şekerler de kullanılmaktadır. Nişasta ve pektin maddeleri ile yumuşaklık verilir. Hepimizin bildiği ekşili yumuşak şekerler meyan kökünden elde edilmektedir. Meyve aroması dahil edilerek zengin içerikler elde edilmektedir. 

Meyan kökü şekeri nedir faydalı mıdır

Aslında meyan kökü daha çok kozmetik içeren ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Alternatif tıpta hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. İçeriğinde flavonoidler, uçucu yağlar, bitki sterolleri, glikositler, kumarinler, asparagines ve anetol bulundurur. İçeriğinde bulunan bu maddeler sayesinde sağlık için faydalıdır. Çeşitli enfeksiyonlar, pamukçuk, depresyon, ciltte oluşan döküntüler, yorgunluk mide ekşimesi ve kepek gibi pek çok sıkıntıya iyi gelmektedir.

Ama meyan kökü şeker haline dönüştürüldüğü zaman, yapay bir hale dönüşüp sağlığa faydalı içeriğini kaybetmektedir. Sadece mükemmel bir tada sahip olan bildiğimiz yumuşak şekerlere dönüşmektedir. Meyan kökü şekerine "Licorice şekeri" adı verilmektedir.

Doğal olarak üretilen meyan kökü şekeri ülser, baş ağrısı, boğaz ağrısı, hazımsızlık gibi rahatsızlıklarda kullanılmak üzere pastil şeklinde üretilmektedir. İçine hiç bir yapay aroma karıştırılmamış olan meyan kökü şekerini ağzınıza aldığınızda damak tadınıza ters olarak aynı anda hem tatlı hem de tuzlu bir tat alırsınız. Siyah renkte olan meyan kökü şekeri ağızda oldukça acı bir tat bırakmaktadır. Tabi ki tamamen damak tadınızla alakalı olduğu için tadını sevip sevmemek tamamen sizin zevkinize aittir. Ve Amerika gibi ülkeler de meyan kökü şekeri özellikle cadılar bayramının bir simgesidir.

Yapılan araştırmalara göre meyan kökü şekeri içeriğinde bulunan "glcyrrhizinnin"  isimli bir madde nedeni ile tatlıdır. Meyan kökü şekeri tam 15 gün süre ile günde 90 gramdan fazla olarak düzenli olarak tüketildiğinde, vücuda zarar verecek şekilde potasyumu azaltması, kalp ritmini bozması, erkeklerde testosteron hormonunu azaltması, kadınlarda östrojen hormonunu artırması, hamilelerde erken doğum riskine sebep olması, kan basıncını artırarak çarpıntıya sebep olması gibi etkileri bulunmaktadır. Özellikle hamile olan bayanların tüketmemesi gerekir.

]]>
Meyan Kökü Bitkisi https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-bitkisi.html Sun, 25 Nov 2018 08:45:24 +0000 Meyan kökü bitkisi, kozmetik anlamda üretilen bir çok ürün içinde yaygın şekilde kullanılan meyan kökü bitkisi, cilt ve saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Yüzyıllardır alternatif tıp tarafından birçok hastalı Meyan kökü bitkisi, kozmetik anlamda üretilen bir çok ürün içinde yaygın şekilde kullanılan meyan kökü bitkisi, cilt ve saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Yüzyıllardır alternatif tıp tarafından birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Çin, Mısır ve Asya başta olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaya başlayan meyan kökü, dünya genelinde en yaygın kullanılan bitkilerin başında yer alır. Yaklaşık olarak 2 metre kadar uzunluğa sahip olan meyan kökü, içeriğinde pek çok madde bulundurur.

Meyan kökü bitkisi faydaları

İçeriğinde yer alan farklı bileşenler sayesinde sağlık için geniş yelpazede katkı sağlayan meyan kökü, enfeksiyonlar, pamukçuk, depresyon, cilt döküntüsü, karaciğer hastalıkları, kronik yorgunluk, artrit, kellik, astım, ayak mantarı, maya enfeksiyonları gibi daha pek çok sorun için faydalıdır.
 • Meyan kökü kullanmak cilt için değişik avantajlar sunar. Cilt sağlığını korur, cildin canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Meyan kökü kaynatılarak ılımaya bırakılır. Ilıyan su ile cilt silinir. Meyan kökü suyunun içine etkisini arttırmak için badem yağı ilave edilebilir. Ciltte meydana gelen koyu lekeler için etkili olan meyan kökü çay şeklinde hazırlanıp içildiğinde cildin nem dengesini korur. Cildin daha esnek bir yapıya sahip olmasını sağlar. Antioksidanlar bakımından zengin içeriği olan meyan kökü bitkisi, egzama, kaşıntı, cilt döküntüsü, kırışıklık, çatlak gibi sorunlar üzerinde de etkilidir. Meyan kökü kaynatılarak bu tarz sorunlara karşı bir parça pamuk yardımıyla sorunlu bölgelere sürülebilir.
 • Meyan kökü bitkisinin ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Çay şeklinde hazırlanıp içilebileceği gibi haricen de kullanıldığında ağrı kesici özelliğinden yararlanılabilir.
 • Antidepresan özelliği olan meyan kökü bitkisi, depresyona karşı iyi gelir. Sinirlilik hali ve yorgunluğa karşı faydalıdır. Sinir sistemini olumlu yönde etkileyerek rahatlama sağlar.
 • Karaciğer sağlığı için faydalıdır. Karaciğeri güçlendiren bileşenlere sahip olan meyan kökü, günde bir fincan kadar çay şeklinde tüketilebilir. Bu şekilde karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Soğuk algınlığı için doğal tedavi yöntemi arayanlar meyan kökü bitkisini kullanabilir. Öksürük, grip, nezle gibi hastalıkların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Metabolizmayı güçlendirerek birçok hastalığa karşı koruma altına alır.
 • Diyabet hastaları için faydalı olan meyan kökü bitkisi, diyabetliler tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilir.
 • Kan basıncını kontrol eder, kalp sağlığını korur. Yapılan araştırmalara göre meyan kökü kolesterol üzerinde de oldukça etkilidir. Damarlarda plak oluşumunu önler, düzenli olarak meyan kökü çay şeklinde kullanılırsa mide ve kas ağrılarına karşı iyi gelir. İçeriğinde bulunan bileşenler mide sağlığını olumlu yönde etkiler. Kabızlık için faydalıdır. Midede oluşabilecek enfeksiyon riskine karşı mideyi korur.
 • Şerbet şeklinde hazırlandığında özellikle çocuklarda kabızlığa karşı kullanılabilir. Kabızlığın yanı sıra basura karşı da iyi gelir. Yine şerbetinin iştah açıcı etkisi vardır. Bağırsakları zararlı bakterilerden arındırır.
 • Kilo vermek için arayış içinde olanlar meyan kökünü diyet listesine ekleyebilir. Günde bir iki fincan meyan kökü çayı kilo vermeye yardımcı olur. Tabii tek başına meyan kökü bitkisi ile zayıflama sağlamak mümkün değildir. Beraberinde vücut yapısına uygun bir diyet ve egzersiz programına ihtiyaç vardır.
Meyan kökü bitkisi zararları

Meyan kökü bitkisinin bilindik bir zararı yoktur. Genelde her yaş grubunun tüketimi için uygun olan bitki aşırıya kaçılmadığı sürece vücutta herhangi bir zarara yol açmaz. Fakat bilinçsiz ve aşırı kullanım bazı yan etkilere yol açabilir. Özellikle bazı ilaçlarla etkileşim yaratabileceği bilinmektedir.
 • Hiper tansiyon ve kalp hastalıklarında potasyum ve sodyum eksikliğine yol açabilir.
 • Aşırı kullanım cinsel isteksizliğe sebep ola]]> İbrahim Saraçoğlu Meyan Kökü https://www.meyankoku.gen.tr/ibrahim-saracoglu-meyan-koku.html Sun, 25 Nov 2018 15:27:39 +0000 İbrahim Saraçoğlu Meyan Kökü, Doğadaki her bitki kadar meyan kökü de insan hayatında önemli bir yeri bulunmakta olup şifa deposudur. Meyan bitkisi M. Ö. 2000’ den bu zamana kadar bilinmekte ve k İbrahim Saraçoğlu Meyan Kökü, Doğadaki her bitki kadar meyan kökü de insan hayatında önemli bir yeri bulunmakta olup şifa deposudur. Meyan bitkisi M. Ö. 2000’ den bu zamana kadar bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bileşimindeki kimyasal içerikli maddelerin tıbbi olarak birçok değeri bulunmaktadır. Bu kimyasallar günümüzde bir çok ilacın muhteviyatında yer almaktadır.  Belki de sizin de bozulan sağlığınızı tedavi etmede kullanacağınız meyan bitkisinin değişik faydalarını siz okuyucularımız ile paylaşacağız. Önce meyan bitkisi ile ilgili kısa bir bilgi verelim.

  İbrahim Saraçoğlu Meyan kökünün bilinmeyen yönleri, Kumarin, içeriğindeki kumarin maddesi ile pıhtılaşmayı önleyerek damar sertleşmesine engel olmaktadır. Saponin, içerdiği saponinler nefeste darlık ve bronşit hastalığına çok iyi gelmekte olup, bakteri ve virüs enfeksiyonlarına yönelik ilaç olarak kullanılabilir. Prostat kanserinin tedavisine yönelik kullanılabilecek bir ilacın bileşenlerinden bir tanesi de meyan kökünden elde edilmektedir. Bu bitki, öksürük şuruplarında balgam söktürücü (eks-pektoran) ve öksürme pastillerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Meyan kökleri kapsüllerinin, iltihap önleyici (iltihap önleyici şiffalı bitkiler) faktörü olduğu için hepatit hastalığında günd boyunca düşük dozda (200 mili gram) kullanılmasın da yarar vardır. Glisirhizinin, içeriğindeki glisirhizinin maddesinin anti enflamatuvar (iltihaba karşı ) tesire etki ettiği tespit edilmiştir. Sindirime yardımcı olur ve de elektrolit su dengesini ayarlar. Balgamı söker atar ve göğsü yumuşatır. Evliya Çelebi ‘Seyahatname’ isimli eserinde sidik zoru olanlarda mesane yolunu açtığı ve böbrek taşlarını erittiği bilgisi önemle anlatılmaktadır. Ülser, Meyan kökünün içerisinde ülser ve gastriti tedavi edici maddeler bulunmaktadır. İncelemeler mide ülserin yayılmasını engellediği, 12 parmak bağırsağındaki ülseri kullanan ilaçlardan daha çabuk tedavi ettiği belirlenmiştir. Soğuk algınlığı izlerini azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Yapı olarak kortizon’ a benzemesine karşın kortizonun gösterdiği yan etkilerini göstermez. Bazı incelemeler virüslere karşı bağışıklığı sağlayan ‘interferon maddesinin seviyesini artırdığını göstermektedir. Kuvvetli bir antioksidandır. Yani vücuttaki kötü maddeleri zararsız hale getirir. Menopoz ve arterit ağrıları için faydalıdır. Kronik yorgunluk, ses kısıklığı, bitkinlik etkisi de şifa alanında yer almaktadır.

  İbrahim Saraçoğlu meyan kökü kullanma alanları nelerdir

  • Meyan kökünün kurutulup sıkıştırılması ile ses geçirmeyen tahta benzeri plaklar ve ateşe dayanıklı maddeler üretilebilmektedir.
  • Meyan Kökleri ayakkabı boyası ve tekstil sanayisin de kullanılmaktadır.
  • İlginç bir özelliği de Hint meyan kökünün elektrik ve manyetik etkilerinin değişik şiddetlerine olan duyarlılığından faydalanılarak hava tahminlerinde kullanılmaktadır.
  • Mesir macununda bulan baharatlardan bir tanesi de meyan köküdür.
  • İlaç ve ilaç sanayisinde, kola yapımında da kullanılmaktadır.

  İbrahim Saraçoğlu Meyan kökünün zararlı bir etkisi var mıdır

  Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi meyan bitkisinin de yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler daha çok bir hastalığı bulunan bireyleri ve ilaç kullanan kişileri daha yakından ilgilendirmektedir. Bu neden ile kullanılacak ise doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Çünkü kullandığınız ilaç ile meyandaki maddeler etkileşerek sağlığınız açısından negatif bir durum ortaya çıkarabilir.

  Mesela; böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, beyin-damar hastalığı, bulunan kişiler tüketimde dikkatli davranmalılar. Tansiyon, idrar söktürücü gibi ilaçlar kullananlar, kabızlık ilacı kullananlar dikkatli olmalılar. Meyan kökü tüketimi potasyum kaybına yol açabileceğinden dolayı potasyum içeren yiyeceklerde tüketilmelidir.

  ]]>
  Meyan Kökü Kortizon https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-kortizon.html Sun, 25 Nov 2018 21:47:31 +0000 Meyan kökü kortizon, Antik tıp tarihinde yüzyıllarca hepatit ve verem hastalığında kullanılan meyan kökü virüsleri ve bir çok mikrobik ajana karşı vücudumuzun en önemli savunma ajanlarından biri olan interferon denen düzeyin Meyan kökü kortizon, Antik tıp tarihinde yüzyıllarca hepatit ve verem hastalığında kullanılan meyan kökü virüsleri ve bir çok mikrobik ajana karşı vücudumuzun en önemli savunma ajanlarından biri olan interferon denen düzeyini artıran bir bitkidir. Meyan kökü kortizona benzer antienflamatuar yani yangı giderici bir etkisi bulunur. Meyan kökü kortizonun yan etkilerini göstermez. Kimyasal bileşiminde glikrizin, glikiretinik, asit asparajin ve flavonoidler vardır. Bu bileşimde bulunan maddeler bilinen en güçlü antioksidanlardır. En önemli tıbbi etkileri böbrek üstü bezini çalıştırmasıdır. 

  Meyan kökü kortizon faydaları 
  • Böbrek üstü bezi yetmezliklerinde,
  • Kan şekeri düşüklüklerinde,
  • Eklem iltihaplarında,
  • Romatizma,
  • Astım,
  • Alerji,
  • Sedef vitiligo,
  • Kronik cilt hastalıkları,
  • Kronik yangınsal hastalıklarda çok etkilidir.
  • Kronik yorgunluk, (Çoğu zaman altta yatan organik bir durum olmadığı halde kişinin sabah kendini dinlenmemiş ve yorgun hissetmemesi, halsizlik, çabuk yorulma, isteksizlik, performans azalması gibi rahatsızlık durumu),
  • Mide ve bağırsak yüzeyindeki mukus dediğimiz koruyucu salgıyı artırıcı etkisinden dolayı gastritlerde, mide ve bağırsak ülserlerinde, koliklerde etkilidir. 
  • Kronik bronşitlere, solunum yollarında koruyucu mukus salgısını artırdığı için faydalıdır. 
  • Meyan kökü kanserden koruyucu özelliğe sahiptir. 
  • Safra yolları hastalıklarında salgıları artırdığı için faydalıdır,
  • Kolesterol düşürmede yardımcıdır,
  • Kabızlık ve basura dışkı yumuşatıcı etkisi olduğu için iyi gelir. 
  Dünyada antik tıp tarihinin bilinen en geniş kullanımlı bitkisidir. Tatlı olduğundan dolayı bir çok ülkenin mutfağında ve gıda sanayisinde kullanılır. Çin ve Asya tıbbında yüzyıllardır kullanıldığına dair kayıtlar mevcuttur. Çin tarihinde önemli bir yere sahiptir. Mısırda firavun mezarlarından çokça çıkarılmıştır. İçerisinde sofra şekeri içermediği için tatlandırıcı olarak daha sağlıklıdır. Bir çok faydalı madde gibi meyan kökü kortizon için kullanılırken de fazla alınmaması gerekmektedir. Özellikle tansiyon ve şeker hastaları ve kandan potasyum düzeyi düşük hastalar meyan kökünden ve meyan kökünden elde edilen gıdalardan kullanmamalıdır. 
  ]]>
  Meyan Kökü Yetiştiriciliği https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-yetistiriciligi.html Mon, 26 Nov 2018 13:20:23 +0000 Meyan Kökü Yetiştiriciliği, Anayurdu Avrupa'nın güney sahilleri olan meyan kökü bitkisi sulak ve ılıman bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Çok yıllık bir bitki olan meyan kökü baklagiller familyasından olup tıbbi bitk Meyan Kökü Yetiştiriciliği, Anayurdu Avrupa'nın güney sahilleri olan meyan kökü bitkisi sulak ve ılıman bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Çok yıllık bir bitki olan meyan kökü baklagiller familyasından olup tıbbi bitkiler arasında sayılır, kelebek şeklindeki çiçekleri türünün özelliklerine göre leylaki, açık morumsu, pembemsi olabilir. Meyan kökü yetiştiriciliği zor olmayan bir uğraş olup bitkinin boyu iyi bakıldığı zaman 200 cm'e kadar uzayabilir. Üretiminde fasulye kapsülüne benzeyen meyvelerinin içindeki tohumlar kullanılır. Akdeniz çevresinde yaygın olarak yetiştirilen meyan kökleri son dönem Amerika tarafından kola yapımı ve tıbbi ilaçlarda kullanılmak üzere satın alınmaktadır. Yine Japonya meyan köküne talip ülkelerden biri olup, Kronik hepatit hastalığı tedavisinde ve İnterferon tedavisine yanıt vermeyen hastalar için ilaç üretiminde meyan kökü alımı yapar. Türkiye'de 6 türü yetiştirilmektedir. Özellikle bir Amerikan firması  Antakya çevresinde yetiştirilen meyan köklerini bizzat satın almaktadır. Girişimcilerin yüzde 75 hibe desteği alabildiği meyan kökü yetiştiriciliğinde pazar payı 3 milyon doları geçmiştir. 

  Hibe desteği almak isteyen meyan kökü yetiştiricileri şu adımları takip edebilir; 
  • Uygun tarım arazisini bularak arazinin kaç kök bitki yetiştirmeye uygun olduğunu projelendirmek,
  • Kaç yıl boyunca projeyi devam ettireceğinizi belirleyerek maliyet çizelgesi hazırlamak, 
  • Tarım Bakanlığı, Kalkınma Ajansları ve ilgili AB fonlarına giderek projeden ilgili yerleri haberdar etmek, 
  • Üretime geçildikten sonra kullanılan makine, sulama ve hasat masraflarını faturalandırmak (Not, faturalandırılan ürün masrafları hibe desteğine eklenir ve yetiştirici daha çok kar eder.)  
  Meyan kökü toprak isteği; Meyan kökü bitkisi, kumlu, derin, humus açısından zengin toprakları sever. Azanol veAlüvyon topraklarda zahmetsizce yetiştirilebilir. Rizom kök yapısına sahiptir. Rizom kök yapısına sahip olduğundan kökleri toprak altında yatay olarak uzanır bu yüzden tohum ve fidanları birbirine çok yakın ekilmemelidir. Her kök arasında 25 cm mesafe bırakmak köklerin gelişimini kolaylaştırır. 3 yıllık köklerinden üretilen meyan balı çok değerlidir. Sonbaharda topraktan çıkarılan meyan bitkisinin kök ve gövdeleri temizlenerek ''drog''lar elde edilir. Bu droglar başlarda tatlı olup bekledikçe acılaşır. 

  Meyan kökü iklim isteği; Güneşli iklimleri seven meyan kökü Akdeniz ikliminde doğal olarak yetişmektedir. Ayrıca Ege, Marmara, Güneydoğu Anadolu ve Orta Anadolu'da akarsu kenarlarında uygun şartlar sağlanarak kolaylıkla yetiştirilebilir. Geçmiş yıllarda Ege'de meyan kökü yetiştiriciliği daha yaygın olarak görülürken son yıllarda azalmıştır. 

  Meyan kökünün kullanıldığı alanlar; İlaç olarak ve bazı ilaçlarda da ilacın acı tadını bastırmak için, tütün terbiyesinde, kağıt sanayinde, boyacılık ve ayakkabıcılık sektörlerinde boyar madde olarak, tekstil sanayisinde, şekercilikte, biralara köpük, renk ve aroma vermek için, kola üretiminde boya ve aroma sağlamak için, meyan şerbeti yapımında kullanılmak üzere, şifalı bitki olarak kökleri için, kökünün yakılarak katılaştırılması yoluyla ses geçirmez tahtamsı plakalar ve ateşe dayanıklı ürünlerin yapımına kadar birçok farklı sektörde kullanılır. Kökleri soyulan meyanların satışı kökleri soyulamayanlara göre daha kıymetlidir. Gittikçe azalan meyan kökü üretimi son yıllarda devlet desteklemeleri sayesinde daha popüler hale gelmiş ve meyan kökü yetiştiriciliği kıymetli bir zanaat olarak görülmeye başlanmıştır. . 
  ]]>
  Meyan Kökü Hapı https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-hapi.html Tue, 27 Nov 2018 04:17:04 +0000 Meyan kökü hapı, Meyan kökü hapı meyan bitkisinden elde edilmektedir. Suda kolayca çözünebilen bir haptır. Meyan kökü hapının özellikleri meyan kökü ile aynıdır. Meyan kökünün ilaç halini almış durumu kişi vücudu ü Meyan kökü hapı, Meyan kökü hapı meyan bitkisinden elde edilmektedir. Suda kolayca çözünebilen bir haptır. Meyan kökü hapının özellikleri meyan kökü ile aynıdır. Meyan kökünün ilaç halini almış durumu kişi vücudu üzerinde bir çok fayda sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda meyan kökünün insan üzerindeki faydaları ortaya çıkarılmıştır. Bunun üzerine meyan kökü içeriği ile meyan kökü hapı üretilmiştir. Meyan kökü hapı ciltten kalbe kadar sağlık üzerinde bir çok fayda sağlayan bir bitkidir. Meyan kökünü rahatlıkla elde edemeyenler için hazırlanmış olan meyan kökü hapı eczanelerde bulunmaktadır. Kişinin yanında rahatça taşıyabileceği bir üründür. Fakat meyan kökü hapının hamilelik döneminde olan kadınların, bebek emziren anne adaylarının ve çocukların kullanılması uygun görülmemiştir. Ayrıca yüksek tansiyon hastaları ve böbrek hastaları da meyan kökü hapı kullanmamalıdır. Meyan kökü hapı suda çözündükten sonra koyu pekmez kıvamı almaktadır. Meyan kökü hapı doktor tavsiyesi olmadan veya doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Bilinçli ve düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde ve doktor bilgisi dahilinde kullandığınızda istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Meyan kökü hapını sürekli kullanmaktan kaçınılmalıdır. Meyan kökü hapını doz aşımı yani 1 haptan fazla içmekte kaçınılması gereken bir başka durumdur. 6 haftadan daha uzun bir süre yüksek miktarda meyan kökü hapı vücuda alımı kişide toksik etkiye neden olabilmektedir. Meyan kökü hapı kullanıldıktan sonra 3 hafta ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Bu hap kişide potasyum kaybına yol açabilir. Bunun için hap kullanan kişi vücuda bol miktarda potasyum takviyesi yapmalıdır.

  Meyan kökü hapı faydaları:
  • Meyan kökü hapı cilt sağlığına faydalıdır.
  • Saç ve saç köklerine fayda sağlamaktadır.
  • Vücutta bulunan ağrıları yatıştırarak özellikle eklem ağrılarını gidermektedir.
  • Antidepresan özelliği taşımaktadır. Adrenal bezleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Sinir ve yorgunluk problemlerini ortadan kaldırmaktadır.
  • Karaciğeri güçlendirici özelliği vardır. Kişide karaciğer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
  • Öksürük, nezle, grip gibi hastalıkların çabuk iyileşmesine yardımcı olur bunların yanı sıra soğuk algınlığına da iyi gelmektedir.
  • Diyabet hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
  • Kan basıncı ve kalp sağlığına fayda sağlamaktadır.
  • Maya enfeksiyonu hastalığına iyi gelmektedir.
  • Mide sağlığını koruyucudur.
  • Fazla kilo problemi yaşayanlarda kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Kişide bulunan kolesterole iyi geldiği söylenmektedir.
  ]]>
  Meyan Kökü Tozu https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-tozu.html Tue, 27 Nov 2018 11:26:25 +0000 Meyan Kökü Tozu, meyan kökünü öğüterek elde edilen bir tür besin kaynağıdır. Tedavisini istediğiniz hastalık türlerine göre ister bala veya daha başka yiyeceklerin içine katılarak adeta bir macun kıvamında yapıp tüketebi Meyan Kökü Tozu, meyan kökünü öğüterek elde edilen bir tür besin kaynağıdır. Tedavisini istediğiniz hastalık türlerine göre ister bala veya daha başka yiyeceklerin içine katılarak adeta bir macun kıvamında yapıp tüketebilirsiniz. Meyan kökü tozunu çay gibi deneyerek içerek te güvenle kullanabilirsiniz. Doğadaki bir çok bitki gibi meyan kökü tozu da biz insanlar için hayatımızda farklı önemli bir yer alan değerli bir şifa kaynağıdır. Meyan kökü milattan önce 2000 yılından bu yana keşfedilmeye olup hala kullanılmaktadır. Günümüzde meyan kökünü öğüterek yemeklerde veya farklı yiyeceklere katarak tüketmek mümkün oluyor. Bileşiminde bulunan kimyasal maddelerin tıbbi açıdan birçok önemi ve değeri olmaktadır. Meyan kökü tozunu yemeklerden sonra tüketmenin önerilir. Fakat önemli ve devam eden bir hastalığınız varsa mutlaka doktorunuzla danışıp kontrol eşliğinde kullanmanız gerekmektedir. Meyan kökünün özellikleri, meyan kökünün tozuyla aynıdır. Meyan kökü tozunun insan vücudunda birden fazla birçok yerde ve sağlığımıza çokça faydaları vardır. Bunlardan birkaçını hep beraber hatırlayalım.

  Meyan kökü tozu faydaları;
  • Meyan kökü tozunun içerdiği güçlü ve etkili maddeler çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunmaktadır. Ayrıca birçok hastalığa karşı da tedavi edici özelliği vardır. Bunların başında enfeksiyon hastalıkları gelir.
  • Ağızda çıkan pamukçuk dediğimiz hastalıkların tedavisinde fayda sağlar.
  • Psikolojik sorunlar ve depresyonda güvenli bir şekilde kullanılır.
  • Kadınlarda özellikle 40-45 yaşından sonra ortaya çıkan menopoz şikayetlerinde etkilidir.
  • Meyan kökü tozu farklı cilt hastalıkları ve döküntülerin de tedavi edici özelliği vardır.
  • Bursit ve karaciğer rahatsızlıkları sebebiyle kullanılır.
  • Devamlı olarak ve artık kronikleşmiş yorgunluk hissi veren durumlarda kullanılır.
  • Mide ekşimesi, kepek, viral enfeksiyonlar, antrit, tendinit, ve solunum yolu hastalıkları ve astım hastalarının tedavisinde de kullanılır.
  • Ayak mantarı ve hatta kellikte bile meyan kökü tozunun faydaları vardır.
  • Meyan kökü tozu saçlarımızı besler, kuvvetlendirip güçlendirir ve aynı zamanda parlak görünmesini sağlar.
  • Cilt sağlığınızı korur ve canlı, sağlıklı ve freş görünmenizi sağlıyor.
  • Cilde elastikiyet kazandırır, nemlendirir ve devamlı kullanımda koyu lekeler karşı savaş açar ve temizler.
  • Meyan kökü tozu aynı zamanda sedef ve egzama gibi uzun bir tedavi süreci olan devamlı olan cilt rahatsızlıkların tedavisinde de oldukça önemlidir. 
  • Meyan kökü tozunun diğer bir özelliği ise güneşin zararlı ışınlarından koruyucu etkisinin olmasıdır.
  • Ayrıca cildi ölü cilt hücrelerinden koruyarak arındırarak temizlenmesini sağlar ve yağlardan kurtarır.
  • Ciltte farklı nedenlerden dolayı oluşan kaşıntı, kırışıklık ve çatlamalara karşı etkilidir.
  • Saç sağlığımız için de gerçekten çok önemli bir besin kaynağıdır.
  • Saçların dökülmesi önlenebilir, canlı bir görünüm kazandırır, besler ve güçlendirme gücü vardır ve kafa derisi sağlığını da koruyarak kepeklenme problemini ortadan kaldırır.
  • Meyan kökü tozu kaynatılarak içildiğinde eklem ağrılarına iyi gelir.
  • Kalp sağlığına iyi geliyor.
  • Ayrıca aletlere ve damarlarda plak oluşumuna zarar vermez.
  • Meyan kökü tozu maya enfeksiyonu tedavisinde etkili olur.
  • Şeker hastalığına karşı etkilidir.
  • Kilo vermeyi kolaylaştıran özelliği vardır.
  • Meyan kökü tozu mide sağlığını koruyucu özelliği vardır.
  • Karaciğer rahatsızlıklarında kullanılır.
  • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi gribal enfeksiyonlarda rahatlatıcı etkisi vardır.
  ]]>
  Meyan Kökü Ekstresi https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-ekstresi.html Tue, 27 Nov 2018 22:41:21 +0000 Meyan Kökü Ekstresi, Meyan kökü dünyada alternatif tıp dalında kullanılan en etkili bitkilerden biridir. Meyan kökü çay, toz ve ekstre (bal) halinde olmak üzere ayrı ayrı kullanılır. Bunların hepsi birbiri ile aynı etkileri Meyan Kökü Ekstresi, Meyan kökü dünyada alternatif tıp dalında kullanılan en etkili bitkilerden biridir. Meyan kökü çay, toz ve ekstre (bal) halinde olmak üzere ayrı ayrı kullanılır. Bunların hepsi birbiri ile aynı etkileri sahiptir. İnsanlar kendi isteklerine ve kolay kullanabilecekleri hallerde kullanırlar. Meyan kökü kullanımı ciltte oluşan tahrişlere iyi gelmektedir. Ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra karaciğerin toksit maddeleri süzerek kanı temizlemede büyük bir etkisi vardır. Mide hastalıklarında özellikle gastritte en büyük yardımcılardan biridir. Meyan kökü genelde toz veya kalıplar halinde satılır. Parlak siyah renkli olanlar taze ve lezzetlidir. Taze tüketilmesi etkilerini artırdığı için rengine dikkat edilerek alınmalıdır. Suda kolaylıkla erirler. Meyan kökünün su ile karıştırılmasından elde edilen karışıma meyan şerbeti denir. Meyan kökü eczacılıkta toz halinde ilaçların hazırlanma aşamasında ilaçlara şekil vermesi için kullanılır. Ayrıca taze ve kuru köklerin kaynar su ile kıvam alana kadar karıştırılması ve sonrasında kendi halinde soğumaya bırakılması sonucu meyan balı (ekstresi) elde edilir. Meyan kökü ekstresinin serinletici etkisi olması nedeniyle daha çok sıcak bölgelerde geleneksel içecek olarak tüketilir. Meyan kökü ülkemizde yeteri kadar yetişmesine rağmen faydaları bilinmediği için önemli bir bölümü yurt dışına ihraç edilmektedir. Meyan kökü ilk başta yalnızca küçücük ve tahta görünümünde bir bitkidir. Ancak bu bitki yeterince yetişip toplandığında sahip olduğu özelliklerle bir çok hastalığa şifa olmaktadır. Yetişmesi için toprağın çok bir önemi yoktur. Verimsiz topraklarda bile yetişebilen bir bitki türüdür. Son zamanlarda SARS adlı bir çaresi bulunamayan bir hastalığa iyi geldiği laboratuvar ortamında kanıtlanmıştır. Meyan kökü bitkisinden elde edilen meyan kökü ekstresi suda kolayca çözülür ve özellikleri meyan kökü ile aynıdır. Yoğun kıvamlı bir pekmez görünümündedir. Meyan kökünün kullanılması gereken en önemli kısmı doğal olan kısmı yani bitkinin özüdür. Bir su bardağı suya bir çay kaşığı ekstre katılarak tüketilebilir. 

  Meyan Kökü Ekstresi Yan Etkileri:

  Meyan kökü ekstresi çok şifalı bir bitki olmasına rağmen çok az ihtimalde olsa yan etkileri görünmektedir. Bunları bilmekte fayda vardır.
  • Sürekli ve yüksek miktarda kullanılmamalıdır. Bir aydan fazla bir süre yüksek miktarda kullanılması toksik etkiye neden olabilir.
  • Bir ay kullandıktan sonra 2 hafta ara verilmesi gerekmektedir.
  • Meyan kökü ekstresi kullanımı vücutta potasyum azaltıcı etki göstermektedir. Bu nedenle potasyum içeren yiyeceklerle birlikte tüketilmesi gerekmektedir. 
  • Tansiyon hastalarının kullanması önerilmez. Yüksek tansiyona neden olabilir.
  • Vücutta sıvı birikmesine yol açabilir.
  • Kalp hastalarının kullandığı bazı ilaçlarda yan etki göstermektedir. Kalp hastalarının kesinlikle doktora danışmadan kullanması önerilmez.
  • Böbrek rahatsızlığı olan hastalarda kullanılması önerilmez.
  • Hamilelik sırasında tüketilmemesi gerekir. Yapılan incelemelerde hamilelik sırasında kullanan ve kullanmayan annelerin çocuklarının arasında şu farklar gözlemlenmiştir. Meyan kökü ekstresi kullanan annelerin çocuklarında kortizol hormonu fazlalığı nedeniyle çocukların ilerleyen yaşlarda bağışıklık sisteminin yavaş olması sebebiyle diyabet ve yüksek tansiyon hastalığına yakalanma olasılığının fazla olduğu gözlemlenmiştir.
  • Çok sık olmasa da belli rahatsızlıkları olan insanlarda şifalı bitkilerin yan etkileri görülebilmektedir. Bu nedenle rahatsızlığı olan insanlar doktor tavsiyesi olmadan bu bitkilere yönelmemelidir.
  ]]>
  Meyan Kökü Neye İyi Gelir https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-neye-iyi-gelir.html Wed, 28 Nov 2018 12:54:29 +0000 Meyan kökü neye iyi gelir, özellikle kozmetik alanda yaygın şekilde kullanılan meyan kökü, saç ve cilt sağlığı için çok faydalıdır. Uzun yıllardır alternatif tıp tarafından birçok hastalığın tedavisinde kullanıla Meyan kökü neye iyi gelir, özellikle kozmetik alanda yaygın şekilde kullanılan meyan kökü, saç ve cilt sağlığı için çok faydalıdır. Uzun yıllardır alternatif tıp tarafından birçok hastalığın tedavisinde kullanılan meyan kökü, Çin, Mısır, Asya uygarlarınca birçok hastalık için kullanılmış ve ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Yaklaşık olarak 2 metre kadar boylanan meyan kökü, içerisinde uçucu yağlar, anetol, glikositler, bitki sterolleri gibi birçok madde bulunur.

  Meyan kökü neye iyi gelir

  Saç ve cilt sağlığı: Meyan kökü cilt için kullanıldığında cilde pek çok avantaj sağlayabilir. Cilt sağlığını koruyarak, cildin parlak ve kusursuz bir görünüm kazanmasını sağlar. Meyan kökü cilt için önce kaynatılmalıdır. Kaynayan bitki ılıdıktan sonra cilde sürülür ve ortalama olarak 15 dakika ciltte bekletilir. Cilde tatbik edilen meyan kökü cilde ciddi anlamda katkı sağlar. Meyan kökü cilt için kullanılacağı zaman içerisine badem yağı damlatılarak etkisi arttırılabilir.

  Ciltte meydana gelen koyu lekeleri gidermek için kullanılabilir. Meyan kökü çayı düzenli aralıklarla içildiğinde cildin devamlı nemli kalmasına ve esnek bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan meyan kökü, ciltte oluşan kaşıntı, tahriş, beyaz döküntü, çatlama gibi daha pek çok cilt sorununa karşı iyi gelir. Kaynatıldıktan sonra cilde bir parça pamuk yardımıyla sürülebilir. Bunların haricinde sedef, egzama gibi cilt hastalıkları içinde meyan kökünden faydalanmak mümkündür.

  İçerisinde yer alan B grubu vitaminler, protein, potasyum, fosfor, uçucu yağlar, aminler cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığı içinde faydalıdır. Saç dökülmesini önler. Kaynatılarak hazırlanan suyuyla saçlar yıkandığında saç üzerinde faydalarından yararlanmak mümkün olur. Saçların daha sağlıklı, parlak ve canlı görünmesini sağlar. Kafa derisinde meydana gelen kaşıntı gibi problemlere karşı da iyi gelir.

  Ağrı kesici: Meyan kökü kaynatılarak elde edilen çayı vücutta oluşan ağrıların yatışmasını sağlar. Eklem ağrıları için meyan kökü çayı topikal olarak ağrılı bölgeye uygulanabilir.

  Depresyona iyi gelir: Antidepresan özelliği olan meyan kökü, sinir, yorgunluk gibi problemleri ortadan kaldırabilir. Bunun için çay şeklinde hazırlanarak tüketilmelidir.

  Karaciğer sağlığını korur: Meyan kökü kullanılarak hazırlanan çay karaciğer sağlığını olumlu yönde etkiler. Günde bir defa meyan kökü çayı içerek karaciğer hastalıklarından korunmak mümkün olur.

  Soğuk algınlığına iyi gelir: Meyan kökü soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Soğuk algınlığı için yine çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Öksürük, grip, nezle, üşütme gibi soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıkların çabuk atlatılmasını sağlar. Metabolizmayı bu tür hastalıklara karşı aktif hale getirir.

  Diyabete iyi gelir: Meyan kökü çay şeklinde tüketildiğinde diyabet hastalarına karşı faydalı olur. Diyabetli hastalar meyan kökünü alternatif olarak tercih edebilir ve içecek listelerine ilave edebilir.

  Kalp sağlığına faydalıdır, kan basıncını düzenler: Yapılan çalışmaların sonucuna göre meyan kökü çayı kolesterole karşı faydalıdır. Çalışmalar meyan kökünün kolesterole iyi geldiğini kanıtlamıştır. Dolayısıyla kalp sağlığı içinde faydalı olan meyan kökü, alter ve damarlarda plak oluşumunu engeller. Kan basıncını düzenler, düzenli aralıklarla kullanıldığında mide ve kas ağrılarını da geçirir.

  Enfeksiyona iyi gelir: Birçok enfeksiyon türüne karşı faydalı olan meyan kökü, enfeksiyon için çay şeklinde ya da tropikal olarak kullanılabilir.

  Kilo vermeyi kolaylaştırır: Kilo vermek isteyen kişiler meyan kökünü çay şeklinde diyet listelerine ekleyebilir. Gün içinde bir defa meyan kökü çayı içmek diyette kişiye büyük fayda sağlar.
  Meyan Kökü Ne İşe Yarar https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-ne-ise-yarar.html Wed, 28 Nov 2018 14:11:32 +0000 Meyan Kökü Ne İşe Yarar, Baklagiller familyasından, ırmak kenarları ile sulak ve nemli yerlerde yabani olarak yetişen, boyu 50-150 santim arası bazen 200 santimi de bulan, yaprakları kanat şeklinde çok yıllık bir bitkidir. Halk Meyan Kökü Ne İşe Yarar, Baklagiller familyasından, ırmak kenarları ile sulak ve nemli yerlerde yabani olarak yetişen, boyu 50-150 santim arası bazen 200 santimi de bulan, yaprakları kanat şeklinde çok yıllık bir bitkidir. Halk arasında; “Tatlı kök, boyam, piyam ve biyam” adlarıyla da anılır. Akarsu kenarlarındaki kumlukları seven bir bitkidir. Meyan kökünün bazı türleri acı, bazı türleri tatlıdır. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde sarı, mavimsi-mor veya kahverengi renkli çiçekler açar. Genel olarak sonbahar mevsiminin eylül ekim aylarında toplanır ve kurutularak saklanır. 3 senelik kökünden yapılan meyan balı, koyu renkli toz, çubuk veya dörtgen biçiminde parça halinde satılır. 

  Meyan kökü ne işe yarar  

  Meyan kökü ilaç ve bira endüstrisi ile kolalı içeceklerin yapımı için kullanılır. Anadolu’da bu kökten şerbet yapılarak içilir. Yurt dışında birçok ülkede tedavi amacıyla ilaç olarak kullanılır.  

  Birçok rahatsızlık ve hastalıklara iyi geldiği bilinen Meyan kökünün faydaları arasında burada birkaçına değinilecektir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ses kısılmasına iyi gelir, balgam söktürmesi, öksürük benzeri rahatsızlık için kullanılır. Ateş düşürme ve hücredeki yıpranmaya bağlı ağrıları azaltma, İdrar söktürme etkisi olan meyan kökünün, mide ülseri gastrit benzeri mide rahatsızlıklarına fayda verir. Kabızlığı gideren meyan kökü, kramp çözücü olarak da kullanılır. Meyan kökünün siroz gibi karaciğer hastalığına fayda sağladığı, karaciğeri koruduğu, akne, sivilce, sedef hastalığı gibi ciltte oluşan problemlere iyi geldiği Ağız içinde oluşan yaralar için meyan kökünün gargara yapılarak kullanılmasının faydalı olduğu tansiyonu düzene soktuğu, Addison hastalığı gibi sıkıntılar ile çok kişinin yakındığı peptik ülserine karşı koruma sağladığı. Meyan kökünün, böbrek üstü bez hastalığına ve hormonal dengesizliklere karşı da kullanılabildiği. uzmanlarca belirtilmektedir. 

  Kışın sık karşılaşılan soğuk algınlığı, bronşit, grip, nezle, balgam oluşması benzeri, üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı şifa verir. Kışında sık sık karşılaştığımız ses kısıklığına karşı koruma sağlamaktadır. Tüberküloz, baş dönmesi gibi sıkıntılara karşı kullanılabilir. Kronik yorgunluğa fayda sağladığı da meyan kökünün yararları içindedir.

  Dalak, böbrek ve karaciğere faydası olur, vücudu toksinlerden arındırır. Antimikrobiyal, antioksidan ve tonik nitelikleri vardır. Gut hastalığı içinde da kullanılır. Egzamaya jel yapılarak kullanılır. Adet dönemi yada menopoz sıkıntılarına faydası olabilir. Vücutta çıkan çıban ve yaraları iyileştirir. Ferahlatma ve rahatlatma verir. Sindirim sistemini rahatlatarak, hazımsızlık ve kabızlığı önler. Mesane taşları ve idrara çıkma zorluğuna faydalıdır.

  Yapılan araştırmalar sonucu kolon ve meme kanserine koruma sağladığı belirlenmiştir. Polistik over sendromu sıkıntısı çekenler için bu bitkinin şifası görülür.

  Balgam söktürme için her gün 3 defa 1 gram bu şifalı bitkinin tozundan yutulur. Gastrit ve ülseri iyileştirmesi için, her gün 20-25 gram meyan kökü çiğnenmesi tedavi sağlanabileceği gibi, bundan ayrı olarak 30 gr. meyan kökü tozu ve 1 tatlı kaşığı ketenotunun 1 litre suda 20 dakika kadar kaynatılarak bu sıvı karışımdan günlük 3 bardak içilebilir. Bu sıvı karışım öksürük tedavisi içinde uygundur.

  Meyan Kökünün Zararları: Bir şifa kaynağı olan meyan kökünün faydaları kadar, zararları da bulunur. Fazla tüketilmesi eklem ve yüzde ödem oluşmasına sebep olabilir, yüksek tansiyon çıkmasına, vücutta potasyum kaybına yol açar. Diğer yandan vücut içinde sıvı birikmesi ve böbrek rahatsızlığına yol açar. Bunun için, bu bitkinin çok fazla tüketilmesi zararlıdır. 

  Hamile bayanların gebeliği süresi boyunca ve emziren bayanların kullanması çocukların tüketmesi tavsiye edilmez. Ayrıca fazla miktarda tüketimi, yüksek tansiyona veya baş ağrısına neden olur. Kansızlık]]> Meyan Kökü Maskesi https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-maskesi.html Thu, 29 Nov 2018 08:36:11 +0000 Meyan Kökü Maskesi, bir çok kişi cildinin hem parlak, hem lekesiz hem de parlak olmasını ister. Cildinde lekeler oluşan kadınların pek çoğu bu lekelerin giderilerek daha beyaz ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak isterler. Meyan Meyan Kökü Maskesi, bir çok kişi cildinin hem parlak, hem lekesiz hem de parlak olmasını ister. Cildinde lekeler oluşan kadınların pek çoğu bu lekelerin giderilerek daha beyaz ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak isterler. Meyan kökü özellikle ciltte oluşan lekelerin giderilmesi için en etkili olan doğal çözümlerden bir tanesidir. Meyan kökünün etken maddesi "galibridin, glycyrrhize" içeren meyan kökü ile hazırlanan maske oldukça etkilidir. Meyan kökünün bünyesinde barındırdığı galibridin ismindeki madde özellikle cilt lekeleri ile savaşarak daha bembeyaz, parlak ve ışıldayan bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Eğer herhangi bir rahatsızlığının yok ise, cildiye uzmanına danışarak cildinizdeki lekelerin giderilmesi ve daha beyaz bir cildinizin olması için meyan kökü maskesini kullanabilirsiniz. Meyan kökü maskesi özellikle cilt lekelerini gidermek dışında pek çok cilt sorununda, güneşin zararlı olan etkisinden korunmak için ve saç sağlığı içinde kullanılmaktadır. 

  Meyan Kökü Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 1 yemek kaşığı ince kıyılmış meyan kökü
  • Yarım su bardağı su
  • Az miktarda nişasta ya da un
  Meyan Kökü Maskesinin Hazırlanışı Ve uygulanışı, ilk önce meyan kökü ince olacak şekilde keskin bir bıçak ile iyice kıyılır ve ardından su bardağındaki suyun içine konur. Meyan kökü suyun içinde yaklaşık olarak 6-12 saat arasında bekletilmelidir. Bu arada maske için kullanılan bardağın bol su ile yıkanarak özellikle dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Meyan kökü su içinde 6-12 saat arasında bekletildikten sonra rengi aynı kola rengine yakın bir renge dönmüş olmalıdır. Eğer sizin hazırladığınız meyan kökünün rengi açık ise, bir sonraki meyan kökü maskesi için meyan kökünün miktarını biraz arttırabilirsiniz. Elde etmiş olduğumuz siyah renkteki meyan kökünün içerisine bir miktar un ya da nişasta ilave edip iyice karıştırın. Ardından hazırladığınız meyan kökü maskesini yüzünüze hafif bir şekilde masaj yaparak yedirin. Meyan kökü maskesini cildinize uygularken kesinlikle sert ve hızlı hareketler uygulanmamalıdır. Eğer cildinize sürerken çok sert ve hızlı hareketler yaparsanız, cildinizin kolayca çizilmesine neden olabilirsiniz. Oldukça yavaş ve parmak uçları kullanılarak cildinize masaj yapın. Meyan kökü maskesini yüzünüze çok ince bir tabaka halinde ve hafif bir şekilde sürerek uygulayabilirsiniz. Meyan kökü maskesini yüzünüzde 10 dakika bekletmek yeterli olacaktır, ardından ılık su ile yüzünüzü güzelce yıkayarak temizleyin. Meyan kökü maskesini kullanamadan önce bir uzmana danışılmalıdır, hatta gerekli olan hijyen ortamı hazırlandıktan sonra uygulanmalıdır. Çünkü sağlık açısından zararlı olabileceği kesinlikle unutulmamalıdır!
  ]]>
  Meyan Kökü Sabunu https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-sabunu.html Thu, 29 Nov 2018 21:11:59 +0000 Meyan kökü sabunu; Baklagillerden olan meyan kökü nemli ve sulak yerlerde ve ırmak kenarlarında yetişen bir bitkidir. Bitkinin ortalama boyu elli ile yüz elli santimetre aralığındadır.yaprakları kanat şeklinde ve çok yıllı ol Meyan kökü sabunu; Baklagillerden olan meyan kökü nemli ve sulak yerlerde ve ırmak kenarlarında yetişen bir bitkidir. Bitkinin ortalama boyu elli ile yüz elli santimetre aralığındadır.yaprakları kanat şeklinde ve çok yıllı olan bir bitkidir. meyan kökünün şekli tıpkı bir kazık gibi olup, ana kök ve yan köklerden meydana gelir. Yan kökler sayesinde genişleyerek yayıldığından bazen bu Yan kökler metrelerce uzunlukta olabilir. Anavatanı Türkiye, olan bu bitki çoğunlukla Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen bir bitkidir. 

  Meyan kökü sabunu için gereken meyan kökü topraktan söküldükten sonra yıkanır ve parmak boyutlarında parçalanarak kurutulur. Özellikle güneş ve nemden uzak yerlerde kurutulması gerekir. Bu arada meyan köklerinin kabukları soyulmadan kurutulması gerekir. Bu kökler bira ve ilaç endüstrilerinde, kolalı içeceklerin ve sabun üretimi yapımında kullanılır. Ayıca Anadolu’da bu kökten şerbet yapılıp içilir.  

  Meyan kökü sabunu faydaları;
  • Problemli cilt tiplerinin hepsinde etkin bir şekilde ciltte dengelenmeye yardım ederek, iyileştirir. 
  • Tüm cildinizi kırışıklıklardan uzak tutarak genç kalmasını sağlar. 
  • :Detoks, Antiseptik, diüretik ve tonik özellikleri, selülit, akne ve ödem için oldukça faydalı bir yapıya sahiptir.
  • Ayrıca şampuan kalıbı olarak kullanılır.
  • Etkin şekilde gönül rahatlığı ile ayak temizlik sabunu olarak kullanılır.
  • Düzeltici, Temizleyici, bu sabun tüm cilt tipleri için çok uygundur. 
  • Behçet hastalığı, lüpus türleri, Sedef hastalığı, pernisi öz anemi ve hashimoto gibi rahatsızlıklarda bitkisel tedaviler ve diğer tıbbi tedaviler ile birlikte uygulanan meyan kökü sabununun, lösemi ve kanser  tedavilerinde hastanelerde bitkisel destek olarak kullanıldığı bilinmektedir.
  Meyan kökü sabunu Kullanımı: 

  Meyan kökü sabunu tüm cilt tiplerinin rahatlıkla kullanabileceği bir ürün olup, cildin temizliğinde kullanabilen bir üründür. Yaşadığınız cilt sorunlarınız için her gün düzenli olarak cildinizde meyan kökü sabununu kullanmanız ve yıkamanız yeterli olur. Ayrıca ayaklarınızın temizliği ve bakımı içinde gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bir üründür. Meyan kökü sabunu; cilt yüzeyindeki faydalarından ötürü kullanım alanı çok geniş olan bir üründür. O yüzden hamilelik dönemlerinden kalma cilt lekelenmelerin de de aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca güneş lekeleri ve kurumuş yıpranmış nemini kaybetmiş ciltlerde rahatlıkla kullanılabilir. Meyan kökü sabunu bitkisinin içerisinde bir çok zengin mineralden ötürü çok faydalıdır. İnsanlar meyan kökünü sadece cilt için değil vücudun birçok uzvu için kullanılır. Sabunun yanında çayı ve direk bitkinin kökü de kullanılarak tüketilmektedir. İhtiyaç dahilinde; elde köpürtülerek yüz veya tüm vücudunuzda iki dakika bekletildikten sonra bol su ile durulanır. 
  ]]>
  Meyan Kökü Cilde Faydaları https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-cilde-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 05:56:11 +0000 Meyan Kökü Cilde Faydaları, Baklagiller ailesinden olan bir bitki olan meyan kökü genelde ırmak ve deri kenarlarında nemli ortamlarda yabani ot şeklinde yetişmektedir. Tam 50-200 santimetreye kadar boyları vardır. Ana bitkisi i Meyan Kökü Cilde Faydaları, Baklagiller ailesinden olan bir bitki olan meyan kökü genelde ırmak ve deri kenarlarında nemli ortamlarda yabani ot şeklinde yetişmektedir. Tam 50-200 santimetreye kadar boyları vardır. Ana bitkisi ise normal aynı normal bitki gibi açarak yeşillenir. Kök kısımları ise oldukça sert ve kazık şeklinde olur. Çok sayıda kök verirler. Yan kök kısımları bazen metrelerce uzar. Kırmızı renge yakın bir esmer renktedirler. Meyan kökleri tarih boyunca özellikle de sağlık alanında çok fazla kullanılan bir bitki türüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. öksürük, mide, ses kısılması ve akciğer hastalıklarında kullanımına oldukça sık rastlanılmaktadır. Meyan kökü aynı zamanda da kozmetik alanında da çok sık kullanılır. Meyan kökü ciltte meydana gelen lekeleri önler ve cildi beyazlatır. Meyan kökü topraktan söküldükten sonra iyice yıkanmalıdır. Onar santimetre olarak doğranır ve kuruması için bekletilir. Meyan kökünü kurutmak için direk olarak güneş görmesi gerekmez. Meyan kökü gölgede dahi güneş altında olduğu gibi kuruma sağlanır. Ayrıca kurur iken nemli bir yerde olmamaları gerekmektedir. Meyan kökünü eğer aktardan değilde kendiniz kurutuyor iseniz kesmiş olduğunuz bitkiyi mutlaka tanımanız gerekir. Kök kısımlarından eğer yararlanmak istiyor iseniz bitki tam dört, beş senelik olmalıdır.

  Meyan kökü sağlık alanında hariç en çok kullanılan bir başka alan ise kozmetik ürünlerinde çok sık tercih edilir. Meyan kökünden elde edilen kremler birçok bileşenler ile kullanılarak sunumu yapılır. Özellikle de esmer tenli olan kişiler için cilt beyazlatma ve ciltte oluşan lekeleri yok etmek için kullanılır. Meyan kökü bitkisinin bu bileşenlerdeki görevi ise kan dolaşımını hızlandırmaktır. Meyan kökü cilde uygulandığında anında hızlanan kan dolaşımı sayesinde cilt oldukça rahat nefes alır. Gerekli olan oksijen ihtiyacını yeteri kadar karşılar. Meyan kökü bitkisi ayrıca hücrelerdeki yenilenmeyi de sağladığından dolayı çeşitli birçok cilt hastalıkları ile tek başına savaşır.

  Meyan Kökü Cilde Faydaları, Maske Sayesinde Cilt Lekelerine Çözüm

  Meyan kökü maskesi gerek ciltte oluşan lekelerin giderilmesi için gerekse de birçoğumuzun hep istemiş olduğu bembeyaz ve ışıl, ışıl ciltler için doğal bir yöntemdir. Meyan kökünün etken maddesi Glyccyrrhize ile Glabridin olan ve meyan kökü kullanılarak yapılan meyan kökü maskesi. Meyan kökünde bulunan Glabridin ismi verilen madde ciltte oluşan lekeler ile tek başına savaşır. Ayrıca bembeyaz ve daha parlak ışıl, ışıl bir cilde sahip olmanızı sağlar. Aslında meyan kökü ekstreleri ile yapılan preparatlar piyasada çok sayıda satılmaktadır. Ayrıca güvenmiş olduğunuz aktardan satın almış olduğunuz meyan kökü ekstratı alarak da meyan kökü maskesini kolaylıkla yapabilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız yok ise doktorunuza da sorarak ciltte oluşan lekeleri gidermede yarar sağlaması amacı ve cildinizi beyazlatmak için evinizde meyan kökü maskesi yapabilirsiniz. Meyan kökü maskesinin cilt üzerinde birçok faydası vardır bunlar;

  • Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan cilt lekelerini giderir.
  • Cildi beyazlatır ve ışıl, ışıl parlatır.
  • Antioksidan etkisinden dolayı cildi tazeler ve yeniler.
  • Farklı cilt hastalıklarına iyi gelir. (Sedef, egzama, cilt döküntüleri ve kuru cilt sorunu)
  • Cildi güneşin vermiş olduğu zararlı ışınlardan korur.
  ]]>
  Meyan Kökü Suyu https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-suyu.html Sat, 01 Dec 2018 04:43:32 +0000 Meyan kökü suyu; cilt ve saç sağlığına çok faydalı olduğu için kozmetik ürünlerde çok kullanılmaktadır. Meyan kökü eski çağlardan beri alternatif tıpta kullanılmaktadır. Dünyada en yaygın kullanılan bitkilerden bir t Meyan kökü suyu; cilt ve saç sağlığına çok faydalı olduğu için kozmetik ürünlerde çok kullanılmaktadır. Meyan kökü eski çağlardan beri alternatif tıpta kullanılmaktadır. Dünyada en yaygın kullanılan bitkilerden bir tanesi de meyan köküdür. Meyan kökünün uzunluğu ortalama 2 metredir. Meyan kökünün içeriğinde uçucu yağlar, glikositler, bitki sterolleri, flavonoidler, kumarinler, asparagines, glisirizik asit ve anetol'dur. 

  Meyan kökü suyunun faydaları:
  • Meyan kökü suyu cilt sağlığını korur ve parlak görünmesini sağlar. Meyan kökünü kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin ve 15 dakika boyunca meyan kökü suyunu cildinize uygulayın. Uygulama sırasında meyan kökü suyuna bir kaç damla badem yağı koyabilirsiniz.
  • Meyan kökü düzenli kullanıldığında ciltteki koyu lekelerin giderilmesinde yardımcı olur. Ayrıca meyan kökü çayını da tüketmek cildin sürekli nemli kalmasını ve esnek bir cilt yapısı oluşmasını  sağlar.
  • Meyan kökü suyu, cilt üzerinde meydana gelen egzama, kaşıntı, kırışıklık, beyaz döküntüler, çatlama gibi sorunları giderir. Bunun için meyan kökünü kaynatarak elde edilen suyu pamuk yardımıyla cilde uygulanmalıdır.
  • Meyan kökü suyu saç dökülmesini engelleyebilir. Meyan kökünü kaynatarak elde ettiğiniz suyuyla saçlar yıkanarak, kırılgan ve hasarlı saç yapısını sağlıklı hale getirebilir.
  • Meyan kökü suyunun bir diğer faydası ağrı kesici özelliğidir. Meyan kökünü kaynatarak elde edilen suyu, eklem ağrılarının üzerine topikal olarak da uygulanabilir.
  • Antidepresan özelliğinden dolayı sinirlilik ve yorgunluk sorunlarını ortadan kaldırır. Meyan kökünün adrenal bezleri üzerinde yapıcı etkisi vardır.
  • Meyan kökü çayının karaciğeri güçlendirici etkisi vardır. Günde bir fincan meyan kökü çayı içmeniz karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • Meyan kökü çayı aynı zamanda nezle, öksürük, grip gibi hastalıkların çabuk iyileşmesini ve metabolizmanın güçlenmesini sağlar.
  • Şeker hastalarına da meyan kökü çayı fayda sağlamaktadır.
  • Kolesterole iyi gelen meyan kökü çayı, aynı zamanda kalp sağlığını da korumaktadır.
  • Meyan kökü suyu mideye sağlığını korur ve kabızlığı giderir.
  • Günde bir fincan içilen meyan kökü çayı kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  • Meyan kökü suyunu gargara olarak kullanımı, ağızdaki pamukçukların iyileşmesini sağlar. Ayrıca diş ağrılarını da azaltabilirsiniz.
  • Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  Meyan kökü suyu aşırı tüketilmesi durumunda bazı yan etkileri olmaktadır. Meyan kökü kalp hastalarında ve yüksek tansiyonu olan kişilerde potasyum ve sodyum eksikliğine sebep olmaktadır. Ayrıca cinsel isteği azaltmaktadır. Tansiyon, idrar söktürücü ve kan inceltici ilaçları kullanan kişiler tarafından tüketilmemelidir.
  ]]>
  Meyan Kökü Yağı https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-yagi.html Sat, 01 Dec 2018 06:04:31 +0000 Meyan kökü yağı, aslında birçok kişi tarafından bilinen fakat yine de çok fazla kullanılmayan bir yağ türüdür. Son derece bitkisel bir yağ olan meyan kökü yağı, çok acı bir tat vermektedir. Meyan kökü yağı, acı t Meyan kökü yağı, aslında birçok kişi tarafından bilinen fakat yine de çok fazla kullanılmayan bir yağ türüdür. Son derece bitkisel bir yağ olan meyan kökü yağı, çok acı bir tat vermektedir. Meyan kökü yağı, acı tadının yanında ayrıca çok sık bulunamadığı için çok kullanılmamaktadır. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların internet üzerinden yaptıkları alışverişlerle meyan kökü yağı çok daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. İnternet üzerinden meyan kökü yağına sizlerde çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Fakat bu gibi durumlarda güvenilmeyen sitelerden alışveriş yapmak, bazen tehlikeli olabilmektedir. Çünkü aldığınız ürünlerin sahte olma durumu ya da almış olduğunuz ürünlerin satışının bir dolandırıcı tarafından yapılma durumu söz konusudur. Bu nedenle eğer meyan kökü yağını internetten alma gibi bir durumunuz varsa sadece güvenilir sitelerde alışveriş yapmalısınız. Meyan kökü yağı yerine insanlar genellikle meyan kökü suyunu içmektedir. Bu bitkinin kök suyu da son derece acı bir tat vermektedir. Fakat bu kökün suyunun aynen yağında olduğu gibi çok faydalı olmasından dolayı tüketimi de çok fazladır. Meyan kökü yağı, özellikle kışın meydana gelen hastalıklar üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Bu nedenle olası hastalıklarda bu kökten elde edilen yağdan faydalanabilirsiniz. 

  Meyan kökü yağının kullanımı: 
  • Meyan kökü yağı, buhar terapisi uygulama alanlarında da kullanılmaktadır. Buhar terapisinde insanlarda çok ciddi bir şekilde fayda sağlayan meyan kökü yağı, bu özelliğiyle oldukça ilgi görmektedir. Özellikle beş yıldızlı otellerde bu amaçla meyan kökü yağı çok sık kullanılmaktadır.
  • Meyan kökü yağı, yine masaj uygulamalarında da çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hem cilde olan faydaları nedeniyle hem de içeriği özelliğiyle insanlarda olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Meyan kökü masaj uygulamalarında da son derece olumlu sonuçlara neden olmaktadır. 
  • Meyan kökü yağı vücuda olan faydaları nedeniyle bitkisel tedavilerde de kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılan meyan kökü yağları, günümüzde en çok bu amaçla kullanılmaktadır.
  Meyan kökü yağının faydaları nelerdir

  Romatizma: Meyan kökü yağı, insanlarda romatizma ağrıları için çok önemli faydalar göstermektedir. Özellikle masaj yapılarak düzenli bir şekilde uygulanması durumunda romatizma ağrılarında olumlu etkiler göstermektedir. Öyle ki bu yağ son derece olumlu etkiler göstermesi nedeniyle birçok kişinin ilgisini çekmiştir. 
  Gaz söktürücü: Bu etki ile insanlarda meydana gelen gaz sancılarının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Özellikle yemeklerden sonra oluşan şişkinlik nedeniyle ortaya çıkan karın ağrısının giderilmesinde meyan kökü yağı oldukça olumlu etki göstermektedir. 
  Kusma ve ishal karşıtı: İnsanlarda meydana gelen kusma durumları ve ishal sorunları üzerinde son derece olumlu etkiler görülmektedir. Daha ilk kullanımlardan sonra bile ishale olan etkilerini hissedebilirsiniz. 
  Zihin açıklığı: İnsanlarda bedenin güçlenmesine ve zihnin açılmasına faydaları bulunan meyan kökü yağı, insanlarda son derece etkilidir. Bu özellikleriyle çocukların sınavları öncesinde kullanılabilir. 
  Gribal hastalıklar: İnsanlarda meydana gelen soğuk algınlığı, grip, nezle ve bu hastalıklarla birlikte meydana gelen halsizlik durumlarında meyan kökü yağı çok ciddi bir şekilde etki göstermektedir. Özellikle hastalıkların ortaya çıkarmış olduğu belirtilerin azaltılmasında bu yağ özelliklerini göstermektedir. 
  ]]> Meyan Kökü Balı https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-bali.html Sun, 02 Dec 2018 02:59:24 +0000 Meyan Kökü Balı, Meyan bitkisi milattan önce 2000 yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Günümüzde hala üzerinde araştırma yapılmaya devam edilmektedir. Çok güçlü bir besin olduğu için ilaç yapımında kullanılmaktadır. Meyan Kökü Balı, Meyan bitkisi milattan önce 2000 yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Günümüzde hala üzerinde araştırma yapılmaya devam edilmektedir. Çok güçlü bir besin olduğu için ilaç yapımında kullanılmaktadır. Meyan kökü balı, taze veya kuru meyan köklerinin kaynar suda işlenip ve daha sonra alçak basınçta yoğunlaştırarak kıvam elde edilen bir bal türüdür. Parlak ve siyah renklidir. Suda kolaylıkla eriyen özel bir maddedir ve çok tatlıdır.

  Öksürüğe ve göğüsteki hırıltıya çok iyi gelir. Aynı zamanda yaraları iyileştirmede çok etkilidir. Mide hastalıklarında da oldukça iyidir.
  Meyan Kökü Balı, kapsül şeklinde tüketilebilir. 100-520 mg. lık kapsül şeklinde satılmaktadır. Aynı zaman da toz ve çubuk halde de satışı bulunmaktadır. Şiddetli öksürük tedavisi için; 50 gr. balı 1 litre suya atıp 10 dk. kaynattıktan sonra bir gece bekletin ve gün boyunca 2-3 bardak için.

  Meyan Kökü Balı Fayda ve Zararları:

  Zararları: Meyan kökü balı güçlü içeriği yüzünden bilinçli tüketilmesi gereken bir besindir. Sürekli ve aşırı dozda alınması faydadan çok zarar verir. 1 hafta aşırı dozda tüketilirse 3 hafta ara vermek gerekmektedir. 
  Meyan kökü balı kullanımı potasyum kaybına yol açtığı için yüksek tansiyona sebep olabilir. Tansiyon ilacı veya kalp hastalarının kullandığı Digoxin ilacı ile birlikte kullanılmamalıdır ve meyan kökü balı kullanıldığı zaman potasyum içeren yiyecekler de tüketilmelidir.
  Vücutta sıvı birikmesine neden olduğu için, böbreklerinde sorun olanlar kullanmamalıdır.
  Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması da pek de önerilmemektedir.

  Faydaları: Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve balgam söktürücü özelliği olduğu bilinmektedir. Ses kısıklığına ve öksürüğe iyi gelir.
  Ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi vardır. İyi bir idrar söktürücüdür ve mide ülserine de iyi gelir. Kabızlığa karşı ve kramp çözücü özellikleri de vardır. Siroz ve benzeri karaciğer hastalıklarına iyi geldiği gibi, ciltteki problemlere (sivilce, akne, sedef) de iyi geldiği bilinmektedir.
  Fazla kullanıldığında bağımlılık yapabilir, bu yüzden dikkatli tüketilmelidir. Faydaları olduğu kadar zararları olan da bir bitkidir. İlaç kullanan ve kronik hastalığı olan kişilerin de uzak durmasında fayda vardır. Küçük çocuklar da müshil etkisi yapabilir ve kullanılması pek önerilmez.
  ]]>
  Meyan Kökü Şurubu https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-surubu.html Mon, 03 Dec 2018 02:04:37 +0000 Meyan kökü şurubu, ya da diğer bir adıyla meyan kökü şerbeti büyük küçük herkese şifa olacak doğal kaynaklardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Hazırlanışı itibariyle bol miktarda doğal şeker içermesi nedeniyle bazı ki Meyan kökü şurubu, ya da diğer bir adıyla meyan kökü şerbeti büyük küçük herkese şifa olacak doğal kaynaklardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Hazırlanışı itibariyle bol miktarda doğal şeker içermesi nedeniyle bazı kişilerce aşırı tatlı bulunsa da, bu özel içecek A'dan Z'ye birçok rahatsızlık için çok iyi bir ilaçtır. Meyan kökü şurubu genellikle Suriye ve o bölgeye özgü bir içecek olarak bilinse de Türkiye'de Adana ve çevresinde de sıkça tüketilen bir içecektir. Adana'daki yöresel adı "Aşlama" olarak geçmektedir. Adana yöresinde yazların en çok aranan içeceklerinden olan meyan kökü şurubu sadece bir serinletici değil, aynı zamanda bir şifa kaynağı olarak da tüketilmektedir. 

  Meyan Kökü Şurubu Faydaları ve Zararları
  • Öksürük rahatsızlığı olanların öksürüğünün kesilmesine yardımcı olur. Göğsün yumuşamasını sağlar.
  • Ateşi düşürmeyi sağlar.
  • Balgam söktürücü etkisi vardır.
  • Bronşite birebirdir.
  • Nezleyi çabuk atlatmaya yardımcı olur.
  • Solunum yollarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
  • Boğaz ağrılarını azaltıcı etki yapar.
  • Gevşetici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır.
  • Vücudun fiziksel olarak güçlenmesine yardımcı olur.
  • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yanmaları önler. Mide ülserinin iyileşmesine hızlandırıcı etki yapar.
  • İdrar çıkarma problemi olanlar için iyi bir idrar söktürücüdür.
  • Nefes darlığına birebirdir.
  • Bağırsakları rahatlatıcı etkisi vardır.
  • Gastriti önler.
  • İnce bağırsak iltihabını önler.
  • Kabızlık sorununu gidermeye yardımcı olur.
  • Cildin ve saçların parlamasına sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
  • El ve ayaklardaki mantar rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Saçlardaki kepek sorununun giderilmesine yardımcı olur.
  • Karaciğerdeki bozuklukların giderilmesini sağlar.
  • Kadınların menopoz dönemlerini daha rahat geçirmelerine yardımcı olur.
  • Pamukçuk yaralarının hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
  • Ciltteki kırışıklıkların azalmasını sağlar ve gençleşmeye yardımcı olur.
  • Ciltteki ölü hücreleri temizler.
  • Yağların azalmasına yardımcı olur.
  • Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  • Kalbe iyi gelir.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  Her doğal ürün gibi meyan kökü şurubunun da fazla kullanılması sonucu zararları ortaya çıkabilmektedir. Bunlar; ani tansiyon yükselmesi, cinsel istekte azalma, kalp ilaçları ile birlikte kullanılırsa yan etki gösterir, kan ilaçları ile birlikte kullanılırsa yan etkiler belirgin şekilde ortaya çıkabilmektedir. 

  Meyan Kökü Şurubu Hazırlanması

  Meyan kökü şurubu normal tüketim için bir kök meyan kökü için üç litre su olacak şekilde kaynatılarak oluşturulur. Meyan kökü dibe tortu çökene kadar birkaç saat kadar kaynatılır. Kaynamayla birlikte meyan kökünün kendine özel kokusu iyiye ortama yayılır. Bununla birlikte suya da kendi rengi geçmiş olur. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra şerbet bir süzgeçten geçirilir ve içerisindeki tortullardan temizlenir. Ardından bir kat da çok ince tülbentten süzülür. Meyan kökü şurubu bu işlemden sonra bir süre dinlenmeye bırakılır. Dinlenme sonrası kontrol edilir. İstenilen tat elde edilmişse şişelere doldurularak saklanmaya alınabilir. Meyan kökü şurubu soğuk bir şekilde servis edilir. İsteğe göre servis edilirken içerisine tarçın, karanfil gibi baharatlarda eklenebilir.
  ]]>
  Meyan Kökü Ağacı https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-agaci.html Mon, 03 Dec 2018 11:02:30 +0000 Meyan kökü ağacı; Baklagiller grubunda bulunan meyan kökü ağacının genel olarak yetiştiği bölge Avrupa'nın ekvatora yakın olan kısmında, Akdeniz ülkeleri, Ukrayna, Rusya ve Türkmenistan ve ılıman iklimi olan her yerde yeti Meyan kökü ağacı; Baklagiller grubunda bulunan meyan kökü ağacının genel olarak yetiştiği bölge Avrupa'nın ekvatora yakın olan kısmında, Akdeniz ülkeleri, Ukrayna, Rusya ve Türkmenistan ve ılıman iklimi olan her yerde yetişen otsu bir ağaçtır. Türkiye'de genel olarak Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Sulak bölgelerde, akarsulara yakın kısımları meyan kökü ağacı sever. Fiziki olarak ince uzun, petrol yeşili renkte yaprakları ve yaz aylarında mor, beyaz ve sarımsı çiçekler açan 50-100 cm arasında boyu bulunan meyan kökü ağacının yassı meyveleri de vardır. Meyan kökü ağacı derin, humuslu ve kumlu toprakları ve güneşli yerleri severler. Meyan kökü ağacı nişasta ve bol miktarda şeker bulundurur. Meyan kökü ilaç, bira ve özellikle kolalı içeceklerin ham maddelerini oluşturur. Meyan balı'da kökünden elde edilir.
  Meyan kökü ağacı; kasım aylarında toprak altından kazılarak çıkartılıp toprağından arındırıldıktan sonra 30-40 cm boylarında kesilerek kurutulmaya bırakılır. Kurutulduktan sonra sıcak suda çay demlenir gibi demlenir ve günde 3 bardak içilmesi tavsiye edilir.

  Meyan Kökü AğacıMeyan kökü ağacı; tıbbi olarak yararlanılan bir bitkidir. Faydalanma şekilleri ise;
  • İdrar söktürücü özelliğinden dolayı hastalara tüketilmesi önerilir.
  • Karın sancıları, ağrıları, krampları gibi şikayetleri olan hastalara doğal ilaç olarak tüketilmesi önerilir. 
  • Gastrit ve ülser için midede onarıcı özelliği vardır. 
  • Hazımsızlık çeken çocuklarda rahatlatıcı özelliğinden dolayı meyan kökü ağacı tüketilmesi önerilir. 
  • Göğüs hastalıklarında faydalıdır. Ateşlenme, balgam, öksürükler ve nezle gibi hastalıklara iyi gelir. 
  • Boğaz ağrılarının yumuşaması ve geçmesinde etkilidir.
  • Düşük tansiyon hastalarının tansiyonlarını düzenlemede iyi gelir.
  • Halsizlik ve yorgunluğu alan bir içecektir.
  • Fazlası bağımlılık yapacağından dolayı tavsiye edilen dozdan fazlası tüketilmemelidir. 
  ]]>
  Meyan Kökü Nasıl Kullanılır https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-nasil-kullanilir.html Tue, 04 Dec 2018 06:00:48 +0000 Meyan Kökü Nasıl Kullanılır,  Avrupa ve Asya ülkelerinin bazı bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. Meyan kökü yıl boyu yetişebilir ve bu bitkinin boyu 1-2 metreye kadar uzayabilmektedir. Bitkinin kökü toprak altında Meyan Kökü Nasıl Kullanılır,  Avrupa ve Asya ülkelerinin bazı bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. Meyan kökü yıl boyu yetişebilir ve bu bitkinin boyu 1-2 metreye kadar uzayabilmektedir. Bitkinin kökü toprak altında oldukça derine iner ve bitkiden elde edilen geleneksel ilaçlar bu kök kullanılarak hazırlanmaktadır. Hem batı hem de doğu kültüründe, şifalı bitkiler kategorisinde yer alan meyan kökünün pek çok faydası vardır. 

  Meyan Kökünün Faydaları:
  • Karaciğer hastalıkları
  • Soğuk algınlığı 
  • Yatıştırıcı ve balgam sökücüdür
  • Mide ülserine iyi gelir
  • Karaciğer iltihaplanması için
  • İshale iyi gelir
  • Susuzluğu giderir
  • Boğaz ağrısını geçirir
  • Öksürüğü alır
  • Gribe iyi gelir
  • Hazımsızlığı giderir
  • Kilo kaybını hızlandırır
  • Ağız içi yaralara iyi gelir
  • Egzama için merhemi yararlıdır
  Meyan Kökü Çayının Hazırlanışı:

  Meyan kökünü bütün olarak veya küçük parçalara  halinde aktarlarda bulunur. Eğer kök olarak  alırsanız çayını hazırlayabilmek için rende veya bıçakla küçük parçalara kesmeniz gerekir. Genellikle verilen ölçü 1 büyük fincan çay için 1 çay kaşığı dolusu meyan köküdür ancak çayın daha kuvvetli olmasını istiyorsanız yada yalnız 1 bardak içmeyi düşünüyorsanız 1-2 kaşık meyan kökü kullanabilirsiniz.
  1 bardaklık suyu kaynattıktan demliğe 1 çay kaşığı meyan kökü atıp 5-10 dakika demleyin. Çayınıza farklı bir tat vermek için de tarçın veya nane, acı gelirse de 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

  Meyan Kökü Nasıl Kullanılır
  Meyan Kökü Şerbeti  Hazırlanışı:
  • 1 kök meyan kökü
  • 3 litre su
  Eğer meyan kökü şerbetini akşam hazırlıyorsanız, meyan köklerini beklemeye almak için  sabaha kadar bekletin. Ancak,  biran önce meyan kökü şerbeti içmek istiyorsanız 1,5 saat kadar suda bekletmeniz yeterlidir. Bu iki malzemeyi tencereye koyun. 1.5 saat bekledikten sonra meyan kökleri lifleri tencerenin içinden sıkılarak alınır. Daha sonra bir süzgeçle süzüp bir kaba boşaltılır. Tamamen meyan kökü şerbeti olması için meyan kökleri tülbentten geçirilip çok iyi şekilde süzülür. Bu süzme işlemi bir kez daha tekrarlanır ki, meyan kökü şerbeti içinde tortu ve yabancı madde olması engellenir. Meyan kökü şerbeti hazırlarken, meyan kökü şerbetinin dibinde tortu birikmemesi çok önemlidir. Şişelere doldurulduktan sonra meyan kökü şerbeti tüketime hazırdır.
  Meyan kökü şerbetini köpürtmek için ise, şerbetçilerin yaptığı gibi yüksek bir yerden bardağa meyan kökü şerbetini dökerek rahatlıkla köpürtmeniz mümkün. Ama dikkat edin etrafı fazla kirletmeyin! Afiyet olsun…

  Meyan Kökünün Yan Etkileri: 

  Meyan kökü tüm şifalı bitkilerde olduğu gibi kontrollü tüketilmediği zaman bazı yan etkilere yol açabilir. Uzmanlar bu tip bitki çaylarının bir doktora danışmadan 1 haftadan daha uzun sürelerde tüketilmemesini öneriyor. Meyan kökünün içinde bulunan bileşenlerden kaynaklı olarak aşırı tüketilmesi baş ağrısı, uykusuzluk, yüksek tansiyon hatta kalp krizine varacak ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Aynı madde vücudun fazla su tutmasına ve çeşitli bölgelerde şişliklere yol açabilmektedir.

  Kalp hastalığı, şeker hastalığı, hipertansiyon, böbrek ve karaciğer hastalıkları, potasyum eksikliği, rahim, meme, prostat gibi hormonları ilgilendiren kanser gibi hastalığı olanların meyan kökü ürünleri kullanmamaları gerekmektedir. Emzirme ve hamilelikte meyan kökünün hiçbir şekilde kullanılması tavsiye edilmez.

  Sağlıklı kişiler günde 1-3 bardak (her bardak için 1-5 gr) meyan kökü çayı içebilir. Ancak az miktarda meyan kökünün de ellerde ve kollarda uyuşma hissi, kas ağrısı gibi yan etkileri olabileceğinden beklenmeyen bir etki gördüğünüzde mutlaka dokt]]> Meyan https://www.meyankoku.gen.tr/meyan.html Wed, 05 Dec 2018 02:42:58 +0000 Meyan, oldukça sağlıklı bir bitki olduğu için birçok uzman tarafından sağlığınızı korumak ve iyileşmek amacıyla önerilen ve kolaylıkla bulacağınız bir bitki olacaktır. Meyan bitkisi yaşlasık olarak 150 cm boyuna kadar u Meyan, oldukça sağlıklı bir bitki olduğu için birçok uzman tarafından sağlığınızı korumak ve iyileşmek amacıyla önerilen ve kolaylıkla bulacağınız bir bitki olacaktır. Meyan bitkisi yaşlasık olarak 150 cm boyuna kadar ulaşabilecektir. Bu bitki baklagiller ailesinden olduğu için birçok bitkide olduğu gibi, meyan bitkisi de mevsimi geldiği zaman çiçek açmaktadır. Çiçeklerinin rengi genellikle mor olmaktadır. Çiçeklerinin büyüklüğü ise, en fazla 2 cm kadar olmaktadır. Meyan adlı bitki en çok, Rusya ve Çin'de yetiştirildiği gibi Avrupda bazı ülkelerde de yoğunlukla yetişmektedir. Ülkemizde, çok rahat bir şekilde yetişmektedir. Özellikle Akdeniz bölgesinde daha çok yetişmektedir. Birçok aktarda aradığınız meyan bitkisine ulaşacaksınız.

  Genellikle Meyan kökü olarak bilinmektedir. Bu bitkinin toprak üzerinde 150 cm ve ya 2 metreye kadar ulaşan boyu, toprağın altında da 1 metreye kadar varan kökü bulunmaktadır. Meyan kökü çay yapılarak tüketilmektedir. Meyan kökü çayının tüketilmesi olduka faydalı olmaktadır.

  Meyan kökünü satın almak için sizler de, aktardan alabilirsiniz. Meyan kökünü bütün olarak aldığınız zaman, rende ya da bir bıçak yardımı ile çok küçük parçalara bölmeniz gerekmektedir. Böylece sizler de, rahatlıkla kullanabileceksiniz. Meyan çayı yapacağınız zaman, mutlaka eşit miktarda kullanmanız gerekmetkedir. Yan bir büyük bardak için 1 yemek kaşığı meyan kökü kullanmanız gerekmektedir. Kaynayan suyun içerisine atacağınız, 1 yemek kaşığı meyan kökünün 5 dakika demledikten sonra, içmeniz gerekmektedir. Bu çayı yaptığınız zaman herhangi bir şeker kullanmamanız gerekmektedir. Fakat tatlı olmasını istiyorsanız, o zaman süzme bal koyabilirsiniz.

  Meyan  Meyan Faydaları:
  • Sakinleştirici yapısı bulunmaktadır
  • Mide ülserine, Mide Reflüye çok iyi gelmektedir.
  • Alkol tüketiyorsanız, o zaman mutlaka sizler de meyan kökü tüketmelisiniz.
  • Karaciğer yağlanması gibi durumlarda, mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.
  • Vücudunuzda bulunan bakterilerinin temizlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Stresli zamanlarda, tüketildiği zaman yatıştırıcı etkisi olacaktır.
  • Bademcik şişmesine iyi gelecektir.
  • Boğaz ağrılarını giderecektir.
  • Grip ya da soğuk algınlıklarına iyi gelecektir.
  • Hazımsılığınızı giderecek ve sizi rahatlatacaktır
  • Kilolu ve şiman olan bayanlar, zayıflamak için tüketebilir.
  • Ağız içi ve diliniz üzerinde bulunan yaraların giderilmesinde yardımcı olacaktır.
  • Kaşıntı ve ya alerji gibi sorunların giderilmesinde birebir olacaktır.

  Meyan kökünü günde 3 defa tüketebilirsiniz. Meyan kökünü fazla tüketmeniz sakıncalı olacaktır. Bu yüzden birçok yan etkisi de bulunmaktadır.  Çok fazla tüketildiğinde en çok uyku sorunu yapmaktadır. Yüksek tansiyon ve baş ağrısı gibi bilinen yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden fazla tüketmemeniz önerilmektedir. Yeni doğum yaparak bebeklerini emziren annelerin, Meyan kökünü tüketmeleri sakıncalı olmaktadır.

  ]]>
  Meyan Kökü Çayı https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-cayi.html Wed, 05 Dec 2018 12:39:10 +0000 Meyan kökü çayı, Avrupa ve Asya'nın belli bölgelerinde meyan doğal olarak yetişen bir bitkidir. Yıl boyunca yetişen ve 2 metreye kadar uzayabilen bitkinin kökü toprağın oldukça derinlerine kadar iner. Meyan bitkisin Meyan kökü çayı, Avrupa ve Asya'nın belli bölgelerinde meyan doğal olarak yetişen bir bitkidir. Yıl boyunca yetişen ve 2 metreye kadar uzayabilen bitkinin kökü toprağın oldukça derinlerine kadar iner. Meyan bitkisinden elde edilen ilaçlar meyanın kök kısmı kullanılarak elde edilmektedir. Batı ve Doğu kültüründe meyan kökü şifalı bitkiler arasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Karaciğer ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı tedavi edici özelliğinden yararlanılan bir bitkidir. Meyan kökünün yatıştırıcı ve balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

  Meyan Kökü Çayı Faydaları

  • Boğaz ağrısına karşı şifa özelliği vardır.
  • Kilo verme sürecine yardımcı olur. Meyan kökü çayının zayıflama üzerindeki etkisi hakkında yeterli araştırma bulunmamaktadır. Ancak kilo vermek isteyen kişiler meyan kökü çayını yaygın bir şekilde kullanmaktadır.
  • Ağız içi yaralarına karşı faydalıdır. Meyan kökü ile hazırlanan çay gargara suyu olarak kullanıldığında ağız içinde oluşan yaralar kısa zamanda ortadan kalkabilir.
  • Öksürük ve gribe karşı iyi gelir. Meyan kökü çayı soğuk algınlığı nedeni ile oluşan hastalıklara karşı içildiğinde hastalık hafifleyebilir. Öksürük için de tedavi edici özelliğinden yararlanılabilir.
  • İshal tedavisinde kullanılabilir.
  • Mide ülserine karşı faydası vardır. Meyan kökü çayının ülser yaralarına karşı tedavi edici özelliği vardır.
  • Hazımsızlığı önler.
  • Susuzluğa karşı iyi gelir.
  • Karaciğer iltihabı tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir.
  • Merhem olarak hazırlandığında egzama tedavisinde kullanılır.

  Meyan Kökü Çayı

  Meyan Kökü Çayı Nasıl Hazırlanır

  Meyan kökü tüm ya da küçük parçalar halinde aktarlardan temiz edilebilir. Meyan eğer kök şeklinde kullanılacaksa çay hazırlamak için kök rendelenmeli ya da bıçak ile ufak parçalara ayrılmalıdır. 1 fincan meyan kökü çayı için yarım tatlı kaşığı meyan kökü kullanılmalıdır. Fakat daha kuvvetli ve etkili bir çay hazırlanmak isteniyorsa 1 su bardağı için 1,5 yemek kaşığı meyan kökü kullanılmalıdır. 1 su bardağı su kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır. suyun içine yarım tatlı kaşığı meyan kökü eklenerek 10 dakika demlenir. Çayın tadını güçlendirmek için nane, tarçın ilave edilebilir. Eğer acı bir tat olduğu için çaya bal ilave edilerek çay tatlandırılabilir.

  Meyan Kökü Çayının Yan Etkileri

  Meyan kökü çayı da diğer bitkisel çaylarda olduğu gibi fazla ve bilinçsiz tüketildiğinde bazı yan etkiler oluşturabilir. Bu tür çaylar bir uzmana danışılmadan kullanılmamalıdır. Ayrıca bitkisel çaylar uzman tarafından başka türlü önerilmediyse mutlaka 1 haftadan uzun süre tüketilmemelidir. Meyan kökü çayının fazla tüketimi baş ağrısı, hipertansiyon, uyku problemleri, kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıklara yola açabilir. Ayrıca vücutta su tutmasına ve vücudun farklı alanlarında şişliklere de yol açabilen bir bitkisel çaydır.

  Yüksek tansiyon, kalp, diyabet, karaciğer, böbrek gibi rahatsızlığı olan kişilerin meyan kökü çayı kullanmamalıdır. Yine prostat, meme, rahim kanseri olasılığı olan kişiler meyan kökü çayı tüketmemelidir. Gebelik ve emzirme döneminde de kullanılması önerilmeyen bir bitki çayıdır.

  ]]>
  Meyan Şerbeti Nasıl Yapılır https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-serbeti-nasil-yapilir.html Wed, 05 Dec 2018 13:44:29 +0000 Meyan şerbeti nasıl yapılır Bu şerbet genellikle Adana bölgesinde çok sıklıkla yapılan ve tüketilen bir içecek olmuştur. Özel günlerde, kolay yapıldığı ve tadının güzel olmasından kaynaklı olarak birçok insan tarafınd Meyan şerbeti nasıl yapılır Bu şerbet genellikle Adana bölgesinde çok sıklıkla yapılan ve tüketilen bir içecek olmuştur. Özel günlerde, kolay yapıldığı ve tadının güzel olmasından kaynaklı olarak birçok insan tarafından tüketilmektedir. Meyan şerbetinin tadı çok tatlı olmaktadır. Hafif kolayı andırmasından dolayı, kolayı seven insanlar kolanın zararlı olduğu için tadı hemen hemen kola ile aynı olduğu için meyan şerbeti yaparak tüketmektedirler. Sizler de, koladan vazgeçemiyorsanız o zaman mutlaka evinizde kolayca yapacağınız ve içeceğiniz bu şerbet sayesinde artık kolaya elveda diyeceksiniz. Meyan şerbeti yapabilmek için, aktardan alacağınız meyan köküne ihtiyacınız olacaktır.

  Meyan kökü şerbeti çok şekerli olduğu için, şeker hastalarının çok fazla tüketmemesi gerekmektedir. Ayrıca tansiyon hastalarının kullanması, tansiyonu dengeleyecektir. Ağız içi yaralarına çok iyi geleceği gibi, bademcik iltihaplarının geçmesini sağlayacak ve üst solunum yollarına iyi gelecektir. Öksürük ve yüksek ateşiniz varsa, mutlaka tüketmeniz önerilmektedir.

  Meyan Şerbeti Nasıl Yapılır  Meyan Şerbeti Yapılışı:
  • 100 gram meyan kökü ( yaklaşık olarak 1 avuç)
  • 3 litre su

  Öncelikle meyan kökleri temizce yıkanır. Derin bir tencerenin içerisine 3 litre su konulur ve kaynaması için ağzı kapatılır. tencerenin içerisinde bulunan su kaynadığı zaman, içerisine yaklaşık olarak 1 avuç meyan atılır ve 2 saat kadar kaynatılır. Meyan kökünün tortusu dibe çöküp, kendisine has olan kokusu ortalığa salına kadar kaynatılır.

  Tel bir süzgeç yardımıyla su süzülür. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, asla meyan köklerinin tozu süzgeçten geçmemesi gerekmektedir. Meyan kökü şerbetinin içerisinde herhangi bir tortu olmaması gerekmetkedir.. Bu yüzden bir tülbent yardımı ile süzgeçten geçirilir ve bu sayede tamamen tortusuz olacaktır. Bu şekilde servis yapabilirsiniz. Eğer suyu az gelirse ya da çok katı olursa, üzerine su ekleyebilir ve acı olursa içine nane ve karanfil koyabilirsiniz. Bazı kesimlerde tarçında konulmaktadır.


  ]]>
  Meyan Şerbeti https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-serbeti.html Thu, 06 Dec 2018 06:45:30 +0000 Meyan şerbeti, genellikle çoğu insanın bildiği meyan kökünden yapılan ve oldukça faydalı bir şerbettir. Meyan kökü baklagillerden oluğ genellikle ırmak kenarlarında ve nemli bölgelerde yabani ot olarak yetişen oldukça faydal Meyan şerbeti, genellikle çoğu insanın bildiği meyan kökünden yapılan ve oldukça faydalı bir şerbettir. Meyan kökü baklagillerden oluğ genellikle ırmak kenarlarında ve nemli bölgelerde yabani ot olarak yetişen oldukça faydalı bir bitkidir. Her yörede farklı isimlerle anılan meyan kökü 50-150 santim uzunluğunda olur. Zaman zaman 200 santimi bulduğu da olabilir. Kanat şeklinde yaprakları olup üstü koyu yeşil altı ise grimsi yeşil renkte ve tüylüdür. Çiçekleri mor ve pembemsi renkte ve kelebeği anımsatan bir görünüşü vardır. Meyveleri fasulyeye benzeyen kırmızımsı renkte olup içerisinde 4-6 adet tohumu bulunur.

  Meyan şerbeti hazırlamak için meyan kökü toplanır, yıkanır ve kurutulur. Dileyen meyan kökünü soyduktan sonra kuruturken, dileyen de soymadan kurutur ve ince parçaçıklar şeklinde keser. Kurutulan meyan kökü ısıdan ve nemden uzak tutulmalı ve serin bir yerde cam kavanoz içerisinde muhafaza edilmelidir. Oldukça şifalı bir bitki olan meyan kökünden yapılan meyan şerbeti şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.

  Meyan Kökü Şerbetinin Etken Maddeleri
  • Glikoz
  • Sakaroz
  • Tanen
  • Nişasta
  • Asparagin
  • Yağ
  • Zank
  • Reçine
  • Glycyrhizik asidi
  • glychrizin

  Meyan Şerbeti

  Meyan Şerbeti Nasıl Hazırlanır

  Üç bardak su  bir çaydanlığa konarak üç tatlı kaşığı meyan kökü karıştırılır. Ocağın altı açılarak 25 dakika kadar kaynatılır ve ocağın altı kapatılarak soğumaya bırakılır. Meyan şerbeti soğuduktan sonra tüketilir. Meyan şerbeti ne zaman ve ne kadar tüketilmelidir Yapılan araştırmalara göre aşırı miktarda meyan şerbeti tüketiminin zararlarının olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle meyan şerbeti sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde üç bardak tüketmek tam kararı olmaktadır.

  Meyan Şerbetinin Faydaları

  • Gögsü yumuşatarak balgam söktürür.
  • Öksürüğe iyi gelir, nezle ve bronşite iyi gelir
  • Meyan şerbetinin ateş düşürücü etkisi vardır.
  • Dakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır.
  • Bebekler için meyan şerbetinin hafif müshil etkisi vardır.
  • Mide yanmalarında, gastritte ve mide ülserinde faydası vardır.
  • İdrar söktürücü etkisi vardır.
  • Karın ağrısını geçirir.
  • İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır.
  • Sindirim sistemine faydası vardır.
  • Metabolizmayı çalıştırır.
  • Vücuda serinlik verir.
  • İncebağırsak iltihaplarına faydası vardır.
  • Kabızlığı giderir.
  • Fazla tüketimi tiryakilik yapar.
  ]]>
  Meyan Balı https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-bali.html Fri, 07 Dec 2018 02:18:22 +0000 Meyan Balı, Meyan köklerinin kaynar suda karıştırılması sonucu düşük basınç uygulanarak yoğunlaştırılmış özüdür. Siyah renkli ve sert bir yapıya sahiptir. Toz halinde ya da çubuk şeklindedir. Tarih kaynak Meyan Balı, Meyan köklerinin kaynar suda karıştırılması sonucu düşük basınç uygulanarak yoğunlaştırılmış özüdür. Siyah renkli ve sert bir yapıya sahiptir. Toz halinde ya da çubuk şeklindedir. Tarih kaynaklarında Hititler, Sümerler ve Roma İmparatorluğu meyan bitkisini bir çok yerlerde kullanıldığı yazılmıştır. Bileşimi meyanköküyle aynıdır, ancak glisirizin oranı daha yoğundur %20'dir. Bazı yörelerde şerbet yapımında kullanılan bir bitkidir. Kökleri toz haline getirilerek, meyan balını çubuk veya kare şeklinde yapılmaktadır. İnsan sağlığına oldukça yararlı olduğu da kanıtlanmıştır. Şifalı bitkiler Allah'ın bizlere birer rahmetidir. Biraz düşünürsek, meyankökü en başta sadece küçücük ve tahta görünümlü bir tohumdur. Fakat bu tohum kök saldığında ve filizlendiğinde sahip olduğu özelliklerle birçok hastalığa şifa olabilecek maddeleri içermektedir. Yeryüzündeki tüm bitkiler, insanlar ve bütün canlılar için hikmetleri vardır. Bu da bize Allah'ın yaratmasının gücünü ve eşsiz eserini gösterir. Allah Teala Kur'an-da şöyle buyurmaktadır; Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de faydanıza verdi. Siz de evinizde bu şifalı bitkiyi bulundurmalı ve faydalarından yararlanmalısınız.

  Meyan Balı ve Faydaları;

  • Bronşite çok iyi gelir.
  • Mide ülserinde faydalıdır.
  • Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.
  • Prostat kanseri için şifa verir.
  • Hepatite faydalı olur.
  • Artrit iltihabı hastalığında şifadır.
  • Karın ağrısı, spazm çözücü etkiye sahiptir.
  • Bakteri ve virüs öldürücü özelliği vardır.
  • Pıhtılaşmayı önleyici ve damar sertliğinde faydalıdır.

  Meyan BalıKullanım Şekli ve Dozu; Yaz aylarında doğal ve sağlıklı şekilde serinlemek ve harareti önlemek için; 1/2 çay bardağı meyankökünü alıp, tencereye koyalım. İçine bol miktarda su ilave ederek meyankökünün sertliği dibine çökene kadar suda bekletelim. Daha sonra süzülüp soğutarak afiyetle içilir. Diğer tarifi için; Kurutulmuş meyankökü kökleri, önce kıyılır. Sonra kapalı bir kabın içerisinde hava almayacak bir şekilde saklanır. 1 çay kaşığı meyankökü, bir bardak suda haşlanarak, her yemeklerden önce üç öğün afiyetle içilir. Sizlerin evinizde faydalarıyla doğal ilacınız olacaktır. Yan Etkileri; Uzun süreli kullanımda alışkanlık yaptığı bilinmektedir. Yüksek tansiyonu olanlar, karaciğer iltihabı olanların kullanmaması önerilmektedir.

  ]]>
  Meyan Kökü Şerbeti https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-serbeti.html Fri, 07 Dec 2018 20:33:48 +0000 Meyan kökü şerbeti, Biyan Balı, Aşlama  olarak ta adlandırılan, özellikle  Güney Anadolu Bölge'mizde yaygın, meyan kökü bitkisi ile hazırlanan bir içecektir. Meyan kökü kendisi ve şerbeti yüzyıllardır kullanılmakta ve b Meyan kökü şerbeti, Biyan Balı, Aşlama  olarak ta adlandırılan, özellikle  Güney Anadolu Bölge'mizde yaygın, meyan kökü bitkisi ile hazırlanan bir içecektir. Meyan kökü kendisi ve şerbeti yüzyıllardır kullanılmakta ve birçok hastalığa iyi gelmektedir.

  Meyan kökü akarsuların etrafında, özellikle Urfa, Diyarbakır, Muş, Siirt, Hatay, Bingöl, Çukurova ve Ege bölgelerinde yetişir. Tadı şekere kıyasla çok daha yoğun şeker tadındadır. Kökleri sanayide ilaç yapımında, bira ve kolalı içecek sanayisinde hammadde olarak kullanılır. Geleneksel olarak ta meyan kökünden şerbet yapılarak içilir. Şekersiz hazırlanan meyan kökü şerbeti, meyan köküne göre daha fazla glisirizin denilen şeker maddesini içerir. Mide rahatsızlıklarına, balgam sökücü özelliği ile öksürüğe, yaralara, bazı böbrek rahatsızlıklarına, ülser ve gastrite, kabızlığa, ses kısıklığına, susuzluğa karşı güçlü bir etkisi vardır. 


  Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Hazırlanır :

  Tüketiciye sunulan meyan kökü, o hale gelene kadar  bir takım işlemlerden geçer. Meyan kökü toplandıktan sonra kesilir ve kuruması için güneşe bırakılır.
  Çubuk şeklindeki bu kökler dövülerek ipliksi bir hale getirilir. Şerbetin yapımında bu ipliksi hale getirilmiş meyan kökü kullanılır.

  Gerekli malzemeler :
  • 1 avuç içi kadar Meyan Kökü
  • Alabildiği kadar su 
  • 1 çay kaşığı karbonat 
  Yıkayıp süzdüğümüz Meyan Kökünü  ve karbonatı derin bir kaba alalım. Üzerini örtecek şekilde 1,5-2 litreye yakın su katalım. 3 saat buzdolabında demlemeye bırakalım. Demledikten sonra tel süzgeçten süzdükten sonra  meyan kökü şerbeti hazır hale gelmiş oluyor. 

  Tadı tatlı ve acımsıdır. İçine isteğe göre tarçın ve limon konabilir.  

  Meyan Kökü Şerbeti
  Meyan Kökü Şerbeti Tüketimindeki Sakıncalar :

  İçilmesinde büyük faydalar olan şerbetin, dikkatsiz ve kontrolsüz kullanımında ciddi sağlık sorunları oluşabilir:
  • Tansiyonu yükseltir. Tansiyon hastaları kesinlikle uzak durmalıdır.
  • Su  tutar, ödem yapar. Böbrek yetmezliği olanlar için tehlikelidir.
  • Kalp yetmezliği karaciğer yetmezliği  olan hastalar kullanmamalıdır. 
  • Şeker hastaları meyan kökü şerbetini tüketmemelidirler.
  Sağlıklı bireylerde bile meyan kökü şerbeti tüketimi günde 2 bardağı geçmemelidir. İçeriğindeki glisirizin kandaki potasyum seviyesini düşürdüğü için, şerbeti içtikten sonra potasyum içeren gıdaların alınması faydalı olacaktır. Aşırı tüketiminde kandaki potasyum seviyesinin kritik seviyelere inmesi ile tuz kaybının neden olacağı ciddi kalp ritm bozuklukları oluşabilir.
  ]]>
  Meyan Kökünün Zararları https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-kokunun-zararlari.html Fri, 07 Dec 2018 20:53:59 +0000 Meyan Kökünün Zararları, Meyan kökü bitkisinin tarihi asırlara dayanıyor. Meyan kökü en başta sadece küçücük, tahta görünümünde bir tohumdur. Ancak bu tohum kök saldığında ve filizlendiğinde sahip olduğu Meyan Kökünün Zararları, Meyan kökü bitkisinin tarihi asırlara dayanıyor. Meyan kökü en başta sadece küçücük, tahta görünümünde bir tohumdur. Ancak bu tohum kök saldığında ve filizlendiğinde sahip olduğu özelliklerle birçok olabilecek maddeler içermektedir. Yani tıbbi alanda ve insan hayatında bir yer etmiştir. Meyan kökü çok yıllık bir bitki olup, tıbbi alanda yani her bitki gibi meyan kökü de insan hayatında bir yer almıştır. Meyan bitkisi, kumlu, humuslu ve bol güneşli yerleri sever. Meyan kökü bitkisi kökü olarak bilinir. Bir kısmının kökleri tatlı, bir kısmının ise acıdır. Meyan kökü ırmak kenarlarında, sulak ve nemli yerlerde yabani olarak yetişen bir bitkidir. Boyu 50-150 cm bazen de 200cm'i bulabilir. Yaprakları kanat şeklindedir. Yaprakçıkları pek çoktur. Taç ve yaprakları iki dudaklı olup, üst dudak ikisi kısa dişli, alttaki dudak üçü uzun dişlidir. Çiçekleri beyaz, morumsu veya pembemsi leylaki renkte, kelebek şeklinde, yaprakları boru şeklinde, genellikle başak görünümündedir. Meyveleri, düz ve salgı tüylüdür. Meyan bitkisinin 6 türü ülkemizde yetişmektedir.

  Tüketimi çay olarak, şerbet ya da sakız olarak kullanılmaktadır. Meyan kökünün zararı şu gerçeğe bağlıdır; Sebebi meyanın içinde böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormona benzeyen bir hormon bulunmaktadır. Bu açıdan bilgilerinden kaynaklanan zararları ise,

  Meyan Kökünün Zararları;

  Meyan kökünü sürekli ve yüksek miktarda alımından kaçınılmalıdır. Tıbbi açıdan önem arz eden meyan kökü aşırı miktarda tüketilmesi sonucu bazı zararları da ortaya çıkarabilir. Bu maddenin 3-4 gün kullanılması halinde tansiyon rahatsızlığı yaşayanlarda çok yüksek rakamlara çıkar. Altı haftalık kullanılması açısından daha uzun süre yüksek miktarda alınması toksik etkiye neden olur. Günlük en yüksek doz-600 mg glisirizin aşılmamalıdır. Yapılan araştırmalar da hamilelik dönemi boyunca meyan kökünden üretilen besinleri tüketen kadınlarla, hamilelik döneminde hiç meyan kökü tüketmeyen kadınların çocukları yedi yaşına kadar gözlemlenmiştir. Burada anne karnında meyan kökü alan çocukların kortizol hormonu düzeyi diğerlerinden 3 kat daha yüksek çıkmıştır. Meyan kökü nedeniyle, kortizol hormonu fazla alan çocukların ileriki yaşlarda bağışıklık sisteminin zayıflığı sebebiyle diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklara yakalanma olasılığının bulunduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda vücut, ayakların ve yüzün şiştiği görülür. Şayet her gün 3-4 bardak tüketilirse 1 hafta sonra kilonuza 3-4 kilo artış olduğu görülür. Bu bakımdan çok tehlikeli. Çünkü böbrek üstünde bir hormon olduğu için bunlar gerçekleşirse kişi kendi içerisinde boğulur. Bu da kalp yetmezliği yapar. Son zamanlarda kalp yetersizliği şikayeti ile hastaneye giden kişilerde etkisinin görüldüğü ortaya çıkmıştır. Burada yazdıklarımız bilimsel bir gerçektir. Bir tavsiye veya kişisel tecrübe değildir.

  Meyan Kökünün Zararları

  Vücutta sıvı birikmesine yol açar.

  Fazlası tiryakilik yapar ve zararlı olur.

  Böbrek hastalığı olanlar kesinlikle meyan kökünü kullanmamalıdır.

  Kalp hastası olanlar, meyan kökü kullanmamalıdır.

  Tansiyon ilacı kullanan kişiler meyan kökü ve ürünlerinden uzak durmalıdır.

  6 haftadan uzun süreli ve yüksek miktarda meyan kökü kullanımı zehirleyici etkiye sebep olur.

  Uygun kürlerle kullandıktan sonra, kullanımına 3 hafta ara verilmelidir.

  Beyin, damar ve karaciğer hastalığı bulunan kişilerin kullanmaları sakıncalıdır.

  Yan Etkileri; Meyan kökünün, yüksek tansiyon, kalp atım düzensizliği, sodyum tutulması, potasyum kaybı, erkeklerde cinsel istek kaybına yol açabilir. Kalp ilacı Digoxin kullananlarda bu yan etkiler daha fazla görülebilir. Tansiyon ve idrar söktürücü ilaçlarla da birlikte kullanılmamalıdır. Kanın pıhtılaşmasını önleyen ilacını kullananlarda da meyan kökünün, pıhtılaşmayı önleyici etkiyi artırabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

  ]]>
  Meyan Kökü Yan Etkileri https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-yan-etkileri.html Sat, 08 Dec 2018 15:29:37 +0000 Meyan Kökü Yan Etkileri,  yararlı bitkiler arasında yer alan meyan kökü kullanımı ve meyan hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Meyan güçlü bir besindir ve içerdiği maddeler ayrı ayrı ilaç olabilecek niteliktedir. Meyan k Meyan Kökü Yan Etkileri,  yararlı bitkiler arasında yer alan meyan kökü kullanımı ve meyan hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Meyan güçlü bir besindir ve içerdiği maddeler ayrı ayrı ilaç olabilecek niteliktedir. Meyan kökünün içerisinde tıbbi ilaçlarda kullanılan maddeler bulunmaktadır, bu yüzden meyan kökünün tıbbi ilaçlarda kullanımı oldukça fazladır. 

  Meyan kökü nedir

  Tıp dilinde meyan otunun adı Latince Glycyrrhiza glabra olarak geçer. Bu cinsin bütün türleri meyan olarak biliniyor. Toprak üstündeki kısımları yem olarak kullanıldığı gibi, tıp ve sanayide de kullanılır. Boyları 20-200 cm yüksekliğe kadar ulaşabilen bitkinin kökleri 7 m’ ye kadar inebiliyor. Uzun ömürlü bir bitkidir. Nehir kenarlarında ve sulak alanlarda yetişirler. Meyveleri esmer ve  kırmızı renklidir. Tüketimi çay olarak, şerbet ve ya sakız olarak yapılabilir..

  Meyan Kökü Yan EtkileriMeyan Kökünün Faydaları Nelerdir
  • İnsan sağlığına olumlu etkileri
  • Mide ve bağırsak sorunlarında çok iyi bir yardımcıdır
  • Mide ülserinin midede yayılmasını engeller
  • Onikiparmak bağırsağındaki rahatsızlıklara iyi gelir
  • Beyin-damar hastalığına olumlu etkileri vardır
  Meyan Kökünün Yan Etkileri 
  • Yüksek tansiyona sebep olabilir
  • Kalp atım düzensizliğine yol açar
  • Sodyum tutulmasına neden olur
  • Potasyum kaybına sebep olur
  • Erkeklerde cinsel istek kaybına sebep olur
  • Kalp ilacı kullananlarda daha çok yan etkisi olur
  • Tansiyon ve idrar söktürücü ilaçlarla da kullanılmamalıdır
  • Kanın pıhtılaşmasını önleyen ilacını kullananlarda pıhtılaşmayı önleyici etkiyi arttırır
  MEYAN KÖKÜ ÇAYI : 

  Yarım bardak kaynatılmış suya 2-4 gram meyan kökü atılıp kaynatılır, sonra 5 dakika dinlendirildikten sonra içebilirsiniz.
  ]]>
  Meyan Kökü Faydaları https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 22:44:25 +0000 Meyan kökü faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan ve insan sağlığına M. Ö. 2000'li yıllara kadar dayanan ve günümüzde hala birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sizler de bir rahatsızlığınız varsa ve kim Meyan kökü faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan ve insan sağlığına M. Ö. 2000'li yıllara kadar dayanan ve günümüzde hala birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sizler de bir rahatsızlığınız varsa ve kimyasal ilaç kullanmadan bu rahatsızlığınızı tedavi edilmesini istiyorsanız o zaman mutlaka meyan kökü tüketmeniz gerekmektedir. Meyan bitkisi ülkemizde yetişen ve çok sayıda şehirde üretilen bir bitkidir. Meyan bitkisinin kökü alternatif tıpta kullanılmaktadır. Meyan kökü toprak altından çıkartıldıktan sonra, yıkanıp güneş görmeyen bir yerde kurutulur. Bu sayede aktarlarda ki yerini alır ve insanlar tarafından tüketilmektedir. Meyan kökünü emziren ya da hamile olan kadınların tüketmesinin sakıncalı olacağı söylenmektedir. Sizler de meyan kökünün çayını yaparak, akşamları bir bardak içtiğiniz zaman sakinleştirici etkisini göreceksiniz. Kanser gibi ölümcül hastalıklarda tüketilmesi halinde savaşacak ve sizin iyileşmenizde faydası olacaktır.

  Özellikle Avrupa ülkeleri arasında sıklıkla tüketilen ve içilen bir bitki olmaktadır. Baklagillerden bir bitki olduğu için, 2 metreye kadar boyu uzamaktadır. Toprağın altında ise, kökleri 1 metreyi bulabilmektedir. Kök tatlı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden kola yapımında kullanıldığı gibi, meyan şerbeti de ülkemizde sıklıkla yapılmaktadır. Ülkemizde genellikle kökünden çay yapılmaktadır. Çin'de ise yemeklere baharat olarak konulduğu bilinmektedir. Bazı kimyasal ilaçların ham maddesi olduğu da bilinmektedir. Bilindiği üzere, meyan kökü aşırı bir şekilde kullanılırsa zararlı olacaktır. Bunun dışında herhangi bir zararı olmamaktadır. Aşırı kullanıldığı zaman, baş ağrısı ve yüksek tansiyon gibi zararları görülmektedir.

  Meyan Kökü FaydalarıBu Bitki Kansere Çare Olmaktadır.

  Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılan ve mide kanserine iyi geldiği için, kansere yakalanmış insanların sıklıkla tükettikleri bir bitki olmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, sadece kansere yakalanan insanların değil, kanser olmayan sağlıklı insanlarında meyan kökünü tükettikleri zaman vücudun kansere karşı daha fazla direnç göstereceği ispatlanmıştır. Ailenizde mide kanseri tedavisi gören bir ya da birileri varsa, sizlerde risk taşıdığınız için kendinizi kanserden korumak için mutlaka meyan kökünü tüketmeniz gerekmektedir.

  Meyan Kökü Çayının Hazırlanışı:

  Meyan kökü çayı yapımı oldukça basit olmaktadır. Sizler de meyan köküne aktarlardan satın alabilirsiniz. Bir çaydanlığı 4 su bardağı suyla doldurup kaynatınız. Kaynayan suyun içerisine 2 yemek kaşığı meyan kökünden atınız. 5 dakika kadar demledikten sonra içebilirsiniz. Tadı size biraz acı gelebilir. o zaman tatlandırıcı olarak 2 çay kaşığı bal koyabilirsiniz.

  Meyan Kökü Faydaları:
  • Mide rahatsızlıklarına, başta ulser olmak üzere çok iyi gelmektedir.
  • Ani oluşan mide ağrılarını dindirecektir.
  • Mide kanamalarından sonra, midenize çok iyi gelecektir.
  • Ağrı kesici etkisi bulunmaktadır.
  • Alkol kullananların mutlaka çayını içmesi gerekmektedir.
  • Karaciğer yağlanmasını önleyecektir.
  • Safra kesenizde oluşacak taşları önleyecektir.
  • Kabızlığa çok iyi geldiği, ispatlanmıştır.
  • Hazımsızlık yaşıyorsanız, bir bardak içmeniz önerilmektedir.
  • İştahı açtığı bilinmektedir.
  • Kış mevsimlerinde, grip ya da soğuk algınlıklarına çok iyi gelecektir. 
  • Susuzluk sorunu çekiyorsanız,
  • Ödem gibi şişliklere iyi gelecektir.
  • Bademcik şişliklerine ve iltihaplarını giderecektir.
  • Öksürüğe iyi gelecektir.
  • Bağırsak bakterilerinin yok olmasını sağlayacak
  • Vücudun direncinin artmasını sağlayacaktır.
  • Tansiyonun düşmesinde yardımcı olacak
  • Kolesterol yüksek olanlar için bulunmaz nimettir.
  • Metabolizmanın hızlanmasında çok büyük etki gösterecektir.
  • Kalp]]> Meyan Kökü Kullanımı https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-kullanimi.html Sun, 09 Dec 2018 05:41:23 +0000 Meyan Kökü Kullanımı, sıklıkla tüketilen bitkilerden biri olan meyan kökü hem çok faydalıdır hem de yanlış ve bilinçsizce kullanılması durumunda da çok zararlı bir bitkidir. İçinde tıbbi ilaçlarda kullanılan kumarin izo Meyan Kökü Kullanımı, sıklıkla tüketilen bitkilerden biri olan meyan kökü hem çok faydalıdır hem de yanlış ve bilinçsizce kullanılması durumunda da çok zararlı bir bitkidir. İçinde tıbbi ilaçlarda kullanılan kumarin izoflavan gibi maddeler bulunduruyor, bu bu yüzden tıbbi ilaçlarda kullanımı oldukça fazladır. 

   Meyan Kökü Nedir:

   Sari-mavi veya kahverengi çiçekler açan, 0,4-2 m yükseklikte, çalımsı bitkilere “meyan” denir. Yaprakları parçalı, yaprakçıklar 4-7 çiftli. Çiçekler başak seklindedir. Meyveleri düz ve salgı tüylüdür. Meyan bitkisinin 6 çeşidi Türkiye’de yetişmektedir. Bir kısmının kökleri tatlı, bir kısmının da acıdır.

   Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir
   • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır
   • Ülser ve gastriti tedavi edici maddeleri bulundurur
   • Balgamlı öksürük ve karın ağrılarına çok iyi gelir
   • Bronşite iyi gelir ve göğüsü yumuşatır
   • Öksürük kesici etkisi vardır, soğuk algınlığında kullanılabilir
   • Vücuttaki virüslere karşı etkilidir
   • Boğaz ağrılarını hafifletici etkiye sahiptir
   • Yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır
   • Bedeni güçlendirici tonik tir
   • İdrar söktürücüdür
   • Vücuda rahatlık vermektedir
   • İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır
   • Vücudu serinletir
   • Kabızlığı giderir
   Yalnız sürekli ve yüksek miktarda kullanılmasından kaçınılması gerekmektedir. Altı haftadan daha uzun süre yüksek miktarda alımı toksit etkiye sebep olabilir. Kullandıktan sonra üç hafta ara verilmesi gerekiyor.

   Yüksek Miktarda Ve Yanlış Kullanım Sonucunda Oluşabilecek Zararları;
   •  Potasyum kaybına sebep olabilir
   • Yüksek tansiyona neden olur
   • Kalp hastalığı olanlar ve ilaç kullananlarda çok kötü etkiler yapar
   • Böbrek rahatsızlığı olanlar asla kullanmamalıdır
   • Vücutta sıvı birikmesine yol açabilir
   • Erkeklerde cinsel istek kaybına sebep olur
   • Fazlası bağımlılık yapar ve çok zararlıdır
   Meyan Nasıl Kullanılır

   Meyan kökü çayı ve meyan kapsülleri şeklinde alınabilir. 100-520 miligramlık kapsülleri vardır.Çay şeklinde yada şerbet şeklinde hazırlanıp tüketilebilir. Size üç tarif vererek kullanım şekilleri hakkında yardımcı olacağız.

   Meyan Kökü KullanımıMeyan Çayı : Yarım kahve kaşığı kıyılmış meyan kökü üzerine bir fincan kaynar su eklenir, sonra 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

   Meyan Balı : Meyan balı meyan köklerinin kaynar suyla karıştırılmasından sonra alçak basınçta yoğunlaştırılması şeklinde yapılır. Siyah renkte sert bir yapıdadır. Toz veya çubuk şeklinde satılır.

   Meyan Kökü Şerbeti:

   Malzemeler : 
   1 kök meyan kökü (1 avuç dolusu), 5 litre kadar su.

   Yapılışı :
   1 avuç dolusu ezilmiş meyan kökünü derin bir tencereye koyun. Üzerine bol su eklenir. (Yaklaşık 1 avuç dolusu meyan kökü için 5 litre) Birkaç saat,  tortusu dibe çökene ve meyan kökü, kendine has koyu rengini ve tadını suya bırakana kadar bekletilir.

   Dikkatlice tel süzgeçten geçirilir. Meyan şerbetinin berrak ve tortusuz olması için, tekrar bir müddet daha dinlendirilir. Temiz bir çift kat tülbentten süzülerek şişeye aktarılır ve şerbetin tadı kontrol edilir. Gerekirse tekrar süzülerek, bir sürahiden diğerine boşaltılır ve eğer kıvamı koyu ise, acılığını gidermek ve tadını ayarlamak amacıyla, yeteri kadar su eklenir.

   Dikkat edilmesi gereken, meyan şerbetinin dibine tortular birikeceği için, şerbetin dibindeki kısmı yaklaşık 2 parmak kadar bırakmaktır. Aksi halde şerbet bulanık olur. Şerbetin dibindeki tortulu kısım ve ıslanmış meyan kökü atılır. Soğutularak]]> Meyan Kökü Nedir ? https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 19:35:54 +0000 Meyan kökü nedir diye merak edenler için, yazımızı okumalarını tavsiye ederiz. Baklagiller sınıfından olan bitki, çok yıllık olup, dere kenarlarında ve ıslak alanlarda yetişmektedir. Kanat şeklindeki yaprakları Meyan kökü nedir diye merak edenler için, yazımızı okumalarını tavsiye ederiz. Baklagiller sınıfından olan bitki, çok yıllık olup, dere kenarlarında ve ıslak alanlarda yetişmektedir. Kanat şeklindeki yaprakları eliptik, yeşil ve tüylüdür. Bitkinin çiçekleri leylak tonlarında, kupa yaprakları altılı başak şeklindedir.

   Meyveleri ise koyu kırmızı ve fasulye kapsülü biçiminde, içerisinde 3-6 tane tohuma sahiptir. Kökler kazık biçiminde, yan köklerin birleşiminden oluşmuştur. Yan kökleri sayesinde bulunduğu alana hızla yayılma gösterir. Yetiştiği bölgeler arasında Akdeniz ülkeleri, Rusya, Ukrayna Türkistan ve ülkemiz yer almaktadır. Ilıman iklimleri daha fazla seven bir bitkidir. Kökleri sökülerek, yıkanır ve 15-40 cm boyunda kesilerek kurumaya bırakılır. Nem ve direkt güneş ışığından uzak tutulur.  Kökler soyularak veya soyulmadan kurutulabilir. İçeriğinde glisirizin, rizom kökü, flavon, uçucu yağlar, saponin, nişasta ve yapışkan bir madde bulunur. Kökleri bira üretiminde ve ilaç sanayiinde kullanılmaktadır. Bazı yörelerde şerbet yapımında kullanılan bir bitkidir. Kökler toz şeklinde, çubuk ve karelere bölünmüş halde ve meyan balı hazırlanarak satışa sunulur. İnsan sağlığına oldukça faydalı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

   Meyan Kökü Nedir

   Meyan kökü faydaları nelerdir

   • Mide ve bağırsak problemleri olanlarda fayda sağlayacaktır. Özellikle ülser sorunu olanların kullanması tavsiye edilir. Ülserin yayılımını engellediği ve azalttığı araştırmalarla tespit edilmiş bir bitkidir.
   • Bronşit rahatsızlığında göğsü yumuşatan ve balgam söktüren özelliği vardır. Balgamı akışkan hale getirerek fayda sağlamaktadır. Öksürük kesici özelliği de bulunmaktadır. Soğuk algınlığı rahatsızlıklarında güvenle kullanılabilir.
   • İçeriğinde bulunan flavonoidler sayesinde antioksidan özelliği bulunmaktadır.
   • Vücutta kortizonun etkilerini gösterse de, yan etkileri bulunmamaktadır. Bu yüzden iltihap gidericidir. 
   • Vücutta virüslere karşı interferon düzeyini arttırır.
   • Beyinde yaşlanmayla oluşan hafıza kayıplarını giderici etkileri bulunmaktadır. Bu sebeple Parkinson hastalıklarında yaşanan beyin hücresi ölümlerinde yarar sağlamaktadır.
   • Ağızda oluşan aftlara karşı gargara yapıldığında iyileştirici özellikleri bulunmaktadır.

   Oldukça fazla yararı bulunan bitkiyi, yüksek miktarlarda ve 6 haftadan fazla kullanmamak gerekir. 3 haftalık aralar vererek kullanılması tavsiye edilir. Yüksek tansiyonu olanlar, kalp hastalığı bulunanlar ve böbrek sorunları olanlar mutlaka doktoruna danışmalıdır. Kullanıldığında vücutta sıvı birikimine sebep olabilir. Tüm bitkiler gibi meyan kökü de bilinçsizce kullanılmamalıdır. 

   ]]>
   Meyan Kökü https://www.meyankoku.gen.tr/meyan-koku.html Mon, 10 Dec 2018 08:24:02 +0000 Baklagillerden, ırmak kenarlarında, sulak ve nemli yerlerde yabani olarak yetişen bir bitkidir. Boyu 50-150cm bazen de 200cm’i bulabilir. Çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları kanat şeklindedir. Yap Baklagillerden, ırmak kenarlarında, sulak ve nemli yerlerde yabani olarak yetişen bir bitkidir. Boyu 50-150cm bazen de 200cm’i bulabilir. Çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları kanat şeklindedir. Yaprakçıklar, eliptik şekilde, kenarları bütün, üstü koyu yeşil, altı grimsi yeşil ve tüylüdür. Çiçekleri; leylaki, açık morumsu leylaki, pembemsi leylaki renkte, kelebek şeklinde, kupa yaprakları boru şeklinde, boğumlarda genellikle altılı başak görünümündedir. Meyveleri, esmerimsi kırmızı renkte, fasulye kapsülü şeklinde, içinde 3-6adet esmer renkte tohumları bulunur. Kökleri kazık şeklinde, ana kök ve sürgün yan köklerden meydana gelir. Yan kökler sayesinde bitki kısa zamanda çevresine yayılır. Yan kökler bazen metrelerce uzunlukta dışı grimsi esmerler esmerimsi kırmızı arası renktedir.Yetiştirildiği Yerler : Vatanı Türkiye, Akdeniz ülkeleri, Ukrayna, Rusya, Türkistan olup günümüzde ılıman iklimli olan her yörede yetiştirilebilir.

   Toplanması - Saklanması : Meyan kökleri söküldükten sonra yıkanır, 15-40cm boylarında doğranarak kurutulur, nemden ve güneş ışınlarında uzakta muhafaza edilir. Meyan kökleri soyulduktan sonra veya soyulmadan kurutulur, bu nedenle soyulmuş ve soyulmamış diye iki türü mevcuttur.

   Bilinen Bileşimi : Meyanın rizom kökü, normal şekere göre elli kat daha tatlı olan glisirizin ile flavon, saponin ve kumarin adı verilen maddeleri; tadı acı uçucu yağlan, nişasta ve yapışkan bitki sıvısını içerir.Kullanıldığı Yerler : Bu kökler ilaç ve bira endüstrilerinde, kolalı içitlerin yapımında kullanılır. Anadolu’da bu kökten şerbet yapılarak içilir. Üç yıllık köklerinden elde edilen meyan balı, koyu renkli toz, çubuk ya da dörtgen şeklindeki parçalar halinde satılır ve ilaç olarak kullanılır.

   ]]>