Meyan Kökü Ekstresi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Meyan Kökü Ekstresi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Ekstresi, Meyan kökü dünyada alternatif tıp dalında kullanılan en etkili bitkilerden biridir. Meyan kökü çay, toz ve ekstre (Bal) halinde olmak üzere ayrı ayrı kullanılır. Bunların hepsi birbiri ile aynı etkileri sahiptir. İnsanlar kendi isteklerine ve kolay kullanabilecekleri hallerde kullanırlar. Meyan kökü kullanımı ciltte oluşan tahrişlere iyi gelmektedir. Ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra karaciğerin toksit maddeleri süzerek kanı temizlemede büyük bir etkisi vardır. Mide hastalıklarında özellikle gastritte en büyük yardımcılardan biridir. Meyan kökü genelde toz veya kalıplar halinde satılır. Parlak siyah renkli olanlar taze ve lezzetlidir. Taze tüketilmesi etkilerini artırdığı için rengine dikkat edilerek alınmalıdır. Suda kolaylıkla erirler. Meyan kökünün su ile karıştırılmasından elde edilen karışıma meyan şerbeti denir. Meyan kökü eczacılıkta toz halinde ilaçların hazırlanma aşamasında ilaçlara şekil vermesi için kullanılır. Ayrıca taze ve kuru köklerin kaynar su ile kıvam alana kadar karıştırılması ve sonrasında kendi halinde soğumaya bırakılması sonucu meyan balı (Ekstresi) elde edilir. Meyan kökü ekstresinin serinletici etkisi olması nedeniyle daha çok sıcak bölgelerde geleneksel içecek olarak tüketilir. Meyan kökü ülkemizde yeteri kadar yetişmesine rağmen faydaları bilinmediği için önemli bir bölümü yurt dışına ihraç edilmektedir. Meyan kökü ilk başta yalnızca küçücük ve tahta görünümünde bir bitkidir. Ancak bu bitki yeterince yetişip toplandığında sahip olduğu özelliklerle birçok hastalığa şifa olmaktadır. Yetişmesi için toprağın çok bir önemi yoktur. Verimsiz topraklarda bile yetişebilen bir bitki türüdür. Son zamanlarda SARS adlı bir çaresi bulunamayan bir hastalığa iyi geldiği laboratuvar ortamında kanıtlanmıştır. Meyan kökü bitkisinden elde edilen meyan kökü ekstresi suda kolayca çözülür ve özellikleri meyan kökü ile aynıdır. Yoğun kıvamlı bir pekmez görünümündedir. Meyan kökünün kullanılması gereken en önemli kısmı doğal olan kısmı yani bitkinin özüdür. Bir su bardağı suya bir çay kaşığı ekstre katılarak tüketilebilir.

Meyan Kökü Ekstresi Yan Etkileri Nelerdir?

Meyan kökü ekstresi çok şifalı bir bitki olmasına rağmen çok az ihtimalde olsa yan etkileri görünmektedir. Bunları bilmekte fayda vardır.
  • Sürekli ve yüksek miktarda kullanılmamalıdır. Bir aydan fazla bir süre yüksek miktarda kullanılması toksik etkiye neden olabilir.
  • Bir ay kullandıktan sonra 2 hafta ara verilmesi gerekmektedir.
  • Meyan kökü ekstresi kullanımı vücutta potasyum azaltıcı etki göstermektedir. Bu nedenle potasyum içeren yiyeceklerle birlikte tüketilmesi gerekmektedir.
  • Tansiyon hastalarının kullanması önerilmez. Yüksek tansiyona neden olabilir.
  • Vücutta sıvı birikmesine yol açabilir.
  • Kalp hastalarının kullandığı bazı ilaçlarda yan etki göstermektedir. Kalp hastalarının kesinlikle doktora danışmadan kullanması önerilmez.
  • Böbrek rahatsızlığı olan hastalarda kullanılması önerilmez.
  • Hamilelik sırasında tüketilmemesi gerekir. Yapılan incelemelerde hamilelik sırasında kullanan ve kullanmayan annelerin çocuklarının arasında şu farklar gözlemlenmiştir. Meyan kökü ekstresi kullanan annelerin çocuklarında kortizol hormonu fazlalığı nedeniyle çocukların ilerleyen yaşlarda bağışıklık sisteminin yavaş olması sebebiyle diyabet ve yüksek tansiyon hastalığına yakalanma olasılığının fazla olduğu gözlemlenmiştir.
  • Çok sık olmasa da belli rahatsızlıkları olan insanlarda şifalı bitkilerin yan etkileri görülebilmektedir. Bu nedenle rahatsızlığı olan insanlar doktor tavsiyesi olmadan bu bitkilere yönelmemelidir.

Meyan Kökü Ekstresi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Meyan Kökü Yan Etkileri

Meyan Kökü Yan Etkileri

Meyan Kökü

Meyan Kökü

Haber Bülteni