Meyan Kökü Cilde Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Meyan Kökü Cilde Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Cilde Faydaları, Baklagiller ailesinden olan bir bitki olan meyan kökü genelde ırmak ve deri kenarlarında nemli ortamlarda yabani ot şeklinde yetişmektedir. Tam 50-200 santimetreye kadar boyları vardır. Ana bitkisi ise normal aynı normal bitki gibi açarak yeşillenir. Kök kısımları ise oldukça sert ve kazık şeklinde olur. Çok sayıda kök verirler. Yan kök kısımları bazen metrelerce uzar. Kırmızı renge yakın bir esmer renktedirler. Meyan kökleri tarih boyunca özellikle de sağlık alanında çok fazla kullanılan bir bitki türüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Öksürük, mide, ses kısılması ve akciğer hastalıklarında kullanımına oldukça sık rastlanılmaktadır. Meyan kökü aynı zamanda da kozmetik alanında da çok sık kullanılır. Meyan kökü ciltte meydana gelen lekeleri önler ve cildi beyazlatır. Meyan kökü topraktan söküldükten sonra iyice yıkanmalıdır. Onar santimetre olarak doğranır ve kuruması için bekletilir. Meyan kökünü kurutmak için direk olarak güneş görmesi gerekmez. Meyan kökü gölgede dahi güneş altında olduğu gibi kuruma sağlanır. Ayrıca kurur iken nemli bir yerde olmamaları gerekmektedir. Meyan kökünü eğer aktardan değil de kendiniz kurutuyor iseniz kesmiş olduğunuz bitkiyi mutlaka tanımanız gerekir. Kök kısımlarından eğer yararlanmak istiyor iseniz bitki tam dört, beş senelik olmalıdır.

Meyan kökü sağlık alanında hariç en çok kullanılan bir başka alan ise kozmetik ürünlerinde çok sık tercih edilir. Meyan kökünden elde edilen kremler birçok bileşenler ile kullanılarak sunumu yapılır. Özellikle de esmer tenli olan kişiler için cilt beyazlatma ve ciltte oluşan lekeleri yok etmek için kullanılır. Meyan kökü bitkisinin bu bileşenlerdeki görevi ise kan dolaşımını hızlandırmaktır. Meyan kökü cilde uygulandığında anında hızlanan kan dolaşımı sayesinde cilt oldukça rahat nefes alır. Gerekli olan oksijen ihtiyacını yeteri kadar karşılar. Meyan kökü bitkisi ayrıca hücrelerdeki yenilenmeyi de sağladığından dolayı çeşitli birçok cilt hastalıkları ile tek başına savaşır.

Meyan Kökü Cilde Faydaları, Maske Sayesinde Cilt Lekelerine Çözüm

Meyan kökü maskesi gerek ciltte oluşan lekelerin giderilmesi için gerekse de birçoğumuzun hep istemiş olduğu bembeyaz ve ışıl, ışıl ciltler için doğal bir yöntemdir. Meyan kökünün etken maddesi Glyccyrrhize ile Glabridin olan ve meyan kökü kullanılarak yapılan meyan kökü maskesi. Meyan kökünde bulunan Glabridin ismi verilen madde ciltte oluşan lekeler ile tek başına savaşır. Ayrıca bembeyaz ve daha parlak ışıl, ışıl bir cilde sahip olmanızı sağlar. Aslında meyan kökü ekstreleri ile yapılan preparatlar piyasada çok sayıda satılmaktadır. Ayrıca güvenmiş olduğunuz aktardan satın almış olduğunuz meyan kökü ekstratı alarak da meyan kökü maskesini kolaylıkla yapabilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız yok ise doktorunuza da sorarak ciltte oluşan lekeleri gidermede yarar sağlaması amacı ve cildinizi beyazlatmak için evinizde meyan kökü maskesi yapabilirsiniz. Meyan kökü maskesinin cilt üzerinde birçok faydası vardır bunlar;
  • Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan cilt lekelerini giderir.
  • Cildi beyazlatır ve ışıl, ışıl parlatır.
  • Antioksidan etkisinden dolayı cildi tazeler ve yeniler.
  • Farklı cilt hastalıklarına iyi gelir. (Sedef, egzama, cilt döküntüleri ve kuru cilt sorunu)
  • Cildi güneşin vermiş olduğu zararlı ışınlardan korur.

Meyan Kökü Cilde Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Meyan Şerbeti Nasıl Yapılır?

Meyan Şerbeti Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Meyan Kökü Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Ne İşe Yarar?

Meyan Kökü Ne İşe Yarar?

Meyan Kökü Kullanımı

Meyan Kökü Kullanımı

Meyan Kökü

Meyan Kökü

Meyan Kökü Şekeri

Meyan Kökü Şekeri